Kolik stojí kreditní karta

MF DNES - - EKONOMIKA -

● Když jste šikovní, můžete si na kreditku půjčovat téměř zdarma, jen za případné poplatky za vedení úvěrového účtu či karty. Je třeba se však naučit využívat takzvané bezúročné období (bývá dlouhé 40 až 60 dnů). Pokud v něm úvěr na kreditní kartě splatíte v plné výši, nebude vám banka účtovat nic navíc. ● V opačném případě si banka napočítá úroky, které jsou ve srovnání s běžným spotřebitelským úvěrem vysoké. Úroková sazba se nejčastěji pohybuje od 14 do 26 % ročně. Pro srovnání: u spotřebitelských úvěrů to bývá od šesti do šestnácti procent ročně. chcete vybírat, si pečlivě prohlédněte. Při zadávání PIN si hlídejte, aby ho nikdo za vašimi zády nemohl odpozorovat. Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte správce bankomatu a raději si jděte vybrat jinam. Pokud bankomat nevydá bankovky, zkontrolujte pro jistotu, zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt.

Na vyzrazení PIN si dávejte pozor i při placení. Zároveň dohlédněte, aby vaše karta byla použita pouze na jednom čtecím zařízení a aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Nenechte personál s kartou odejít a zkontrolujte si, že vám vrátil skutečně vaši kartu.

Nákupy po internetu šetří čas, ale zvyšují riziko. Nejbezpečnější jsou internetové obchody, na jejichž stránkách naleznete loga „Verifed by Visa“, respektive „MasterCard Secure Code“.

Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku. Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji. Při ztrátě nebo odcizení kartu ihned zablokujte.

Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte správce bankomatu a raději si jděte vybrat jinam.

Foto: Shutterstock

Pozor na zneužití Bez ohledu na to, zda platíte debetní, nebo kreditní kartou, je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.