Spor o Metropolitní plán

MF DNES - - PRAHA -

že to bude někdo, kdo má vysoké renomé mezi architekty, protože to má nejen odbornou, ale i mravní rovinu,“myslí si Jehlík. Plán tohoto druhu je jako mechanický strojek hodinek, kde musí každý šroubek i kolečko měnit hodinář, který dobře ví, co tím způsobí. Jen studium materiálů a analýz důležitých pro pochopení soukolí může trvat měsíce.

Možné řešení patu navrhl Pleskot. „Šel bych za Kouckým a domluvil bych se s ním. A v jeho duchu s respektováním jeho autorských práv, s jeho konzultacemi bych to s velkou pokorou dopracoval,“naznačil cestu, jakou může město zvolit. I jemu se totiž plán líbí – z 96 procent.

Kolínská ví, že je situace vyhrocená a nebude snadné najít nového experta. Nechce však tvořit nový plán. „Plán Prahy je pro architekty prestižní záležitost. Pro mne je nepřijatelná situace, kterou se někteří snaží navodit, že Roman Koucký je jediný, kdo může plán připravit. Praha nemůže být v rukou jednoho člověka,“oponuje náměstkyně. ● Návrh Metropolitního plánu je nový územní plán Prahy, který určuje, kde a co se bude v letech 2020 až 2030 stavět. Jedná se tedy o nejdůležitější dokument, za který současná vláda Prahy zodpovídá. Už v létě bylo jasné, že plán nabírá zpoždění odhadované na dva roky. Měl být přitom hotový do roku 2020 a město bude muset požádat parlament o prodloužení platnosti současného územního plánu i po roce 2020. ● Náměstkyně Petra Kolínská (SZ) a s ní celá rada města odvolala ředitele institutu Petra Hlaváčka v druhé polovině září. Příčinou bylo již zmíněné zpoždění dokumentu a některé nedostatky v něm. Vedle oficiálních důvodů byly příčinou i neshody vedení Prahy s architektem Romanem Kouckým. Vedení magistrátu se totiž chtělo rozejít především s ním. Hlaváček se tak stal jakousi vedlejší obětí tohoto sporu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.