Metropole má vánoční strom. Je z Pecky na Královéhradecku

MF DNES - - PRAHA -

Praha našla svůj strom pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý, který tentokrát ozdobí centrum města, pochází z Královéhradeckého kraje – vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka.

Strom byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který každoročně vypisuje pořadatel vánočních trhů, společnost Taiko. Dosahuje výšky jedenatřiceti metrů a rostl zhruba sedmdesát let.

„Tento strom byl favoritem už loni, jiný strom jsme použili, protože ho majitelé měli v plánu pokácet dřív. Díky tomu, že strom z Pecky vyrostl na volném prostranství nedaleko lesa, je ideálně zavětvený a stane se jistě důstojnou ozdobou letošního adventu v Praze,“říká provozní ředitel společnosti Taiko Petr Hozák.

Jehličnatého velikána již prohlédli také odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Následné laboratorní testy ukázaly, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí. Holešovické kino v ulici Na Maninách vystřídal Second Hand. V současnosti tu provozují restauraci. „Na základě odborného posouzení, které zahrnovalo také vyšetření akustickým tomografem a analýzu vzorků dřeva, mohu potvrdit, že strom je zdravý, vitální a je vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí,“upřesnil dendrolog Jan Tippner.

Strom daruje hlavnímu městu rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

Smrk ztepilý bude pokácen v neděli 20. listopadu. Hned potom bude strom nákladním vozem dopraven do Prahy. Na Staroměstském náměstí bude vztyčen v noci z 21. na 22. listopadu. Návštěvníci jej poprvé uvidí rozsvícený v sobotu 26. listopadu. (ps)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.