Jarní mrazy poničily vinice, vinaři však zdražovat nechtějí

MF DNES - - Z DOMOVA - Kristýna Gillíková spolupracovnice MF DNES

Textař a bývalý vlastník sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček definitivně potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta. Tým lidí, který mu má do funkce pomoct, se začal formovat včera v Brně. MF DNES byla u toho.

Podporu Horáček hledal mezi divadelníky i dalšími místními osobnostmi – například z okruhu hnutí Žít Brno.

Zavítal proto na místo, které bylo blízké už Václavu Havlovi, do Divadla Husa na provázku. Setkal se tam s divadelníkem Petrem Oslzlým, se kterým se zná už z dob sametové revoluce. „Chtěl jsem ho informovat a porovnat naše představy s jeho. Nevyžadoval jsem odpovědi,“řekl Horáček. „Nikdy nikoho ze zásady nežádám o podporu. Máme přímou volbu prezidenta republiky a každý volič je naprosto stejně cenný, ať už je to univerzitní profesor, nebo prodavačka ze samoobsluhy,“podotkl.

Dodal ale, že by rád oslovil osobnosti, kterých si v jednotlivých regionech

Jana Fuksová redaktorka MF DNES

Vinaři na jihovýchodě Moravy zažívají jedno z nejhorších období za několik desetiletí. Jarní mráz zničil velkou část hroznů.

„Asi sedmdesát procent úrody je pryč. Bude to snadná a rychlá sklizeň,“smutně konstatoval Zdeněk Habrovanský, majitel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích.

Vinaře překvapil jarní mráz, který v květnu prošel hlavně slováckou a znojemskou vinařskou podoblastí. Deštivé počasí tehdy váží. Chtěl by je seznámit s fakty ohledně své kandidatury, aby se je nedozvídali až z médií. „Lidí, kteří mi pomáhají, si cením spíš z myšlenkového než marketingového hlediska,“vysvětlil.

Kampaň dostává jasné obrysy

„Mám naprosto přesnou představu, jak bude kampaň vypadat, protože ji už dvě stě dní intenzivně připravujeme,“uvedl Horáček, který chce v lidech vyvolat pocit, že kandiduje jako někdo, kdo může vyhrát. „Protože volba prezidenta není SuperStar nebo sportovní soutěž. Není důležité se jí jen zúčastnit, důležité je vyhrát,“dodal.

V divadle Horáček diskutoval také s uměleckým šéfem scény Vladimírem Morávkem, který přizval i část místního souboru. „Naslouchal jsem jejich myšlenkám, protože to je teď pro mě nejdůležitější. Ne že bych pak plnil přání jako na objednávku, ale chytří lidé vždy přinášejí něco čerstvého a nedocenitelného,“uvedl Horáček s tím, že jeden z námětů účastníků setkání pravděpodobně zahrne i do svého programu.

V podvečer se pak v kavárně sešel se skupinkou místních osobností. S mnoha z nich se viděl poprvé. „Je to setkání lidí, které mí brněnští přátelé

Michal Horáček jde do voleb. Tým si začal hledat v Brně.

střídala dvou- až šestistupňová teplota pod nulou. Tak nečekaný zásah počasí dlouhé roky vinaři nezažili. „Mrazy pochopitelně byly, ale zasáhly jen některá místa a části. Tento letošní neměl vůbec žádnou sezvali. Doporučili je, protože jsou podle nich zajímaví a znají jejich osudy i práci,“řekl. Ke spolupráci všaj prý nikoho tlačit nechce.

Diskuse se nesla v uvolněné atmosféře, účastníci přicházeli s otázkami, logiku a bohužel prošel napříč celou Moravou,“prohlásil prezident Svazu vinařů Tibor Niytray.

„Celková ztráta je mezi deseti a třiceti procenty. Jsou i vinaři, kteří přišli o všechno,“vypočítal Niytray.

Milovníci vína by potíže vinařů poznat neměli. Cena podle nich zůstane zhruba na stejné úrovni jako dnes. A to přesto, že někteří musí nedostatek vlastních hroznů kompenzovat nákupem cizích.

Ekonomickou ztrátu pokryjí pěstitelé z pojištění. I tak ale upozorňují, že pojistka není tak vysoká, aby jim nahradila ušlý zisk. Svaz vinařů se obrátí na ministerstvo zemědělství. radami i připomínkami. „Líbí se mi jeho důraz na etiku i to, jakým způsobem komunikuje,“zhodnotil setkání římskokatolický kněz Jan Hanák, který se do debaty živě zapojoval. Na spekulace o podpoře je ale podle něj ještě příliš brzy. S tím souhlasí i neúspěšná kandidátka na senátorku a předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová. „Je to asi nejsilnější kandidát, který se zatím objevil. Teď bude hodně záležet na tom, jestli tahle názorová skupina vygeneruje další. Ale kontrast oproti Zemanovi je celkem jasný,“uvedla Antonová, kterou sám Horáček podpořil v její letošní kandidatuře do Senátu.

„Celková ztráta je mezi deseti a třiceti procenty. Jsou i vinaři, kteří přišli o všechno.“

Foto: Jiří Sláma, MAFRA

Michal Horáček se nechal vyfotit před vchodem do Divadla Husa na provázku, které pokreslil streetartový umělec Timo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.