Herman: Zeman mi vyhrožoval

Prezident mi řekl, že když se sejdu s dalajlámou, nedostane můj strýc vyznamenání, tvrdí ministr

MF DNES - - Z DOMOVA - — Čeněk Třeček

Ministr kultury Daniel Herman obvinil prezidenta Miloše Zemana z vydírání. Osobně prý Hermanovi řekl, že pokud se sejde s dalajlámou, jeho strýc Jiří Brady nedostane státní vyznamenání.

Hrad to však odmítá a tvrdí, že Herman se jen snaží pošpinit svátek 28. října, při jehož příležitosti prezident Miloš Zeman řády uděluje. Bradyho dcera Lara nicméně pro server Aktuálně.cz potvrdila, že její otec, jenž přežil nacistické koncentrační tábory, byl ze seznamu skutečně vyškrtnut.

Hermanovo obvinění potvrdil i jeho kolega Marian Jurečka. Před 14 dny podle něj Herman informoval vedení lidovců o nátlaku, který na něj Hrad kvůli strýci vyvíjí. Jurečka proto navrhne předsednictvu strany, aby ministři a zákonodárci KDU-ČSL zvážili neúčast na předávání státních vyznamenání 28. října na Hradě.

Lara Brady serveru Aktualne.cz řekla, že před týdnem jejímu osmaosmdesátiletému otci volali do Kanady, kde od roku 1949 žije, lidé z prezidentské kanceláře, aby ho o nominaci informovali. Sdělili mu i harmonogram ceremoniálu. Brady pak doplnil, že ho o chystaném vyznamenání Řádem T. G. Masaryka informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. „Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude po světě – v Německu, Kanadě... A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,“uvedla Brady. Nakonec se její otec dozvěděl, že byl ze seznamu vyřazen. Podle Lary Brady to může souviset s tím, že se ministr Herman v úterý sešel s dalajlámou. Schůzku kritizoval mimo jiné i Zeman.

„Státní vyznamenání není nárokovou záležitostí, to je věc rozhodnutí prezidenta republiky. Nominovaných je obvykle mnohem více než lidí, které prezident nakonec vybere k vyznamenání,“uvedl k tomu pro iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že ani on neví, kdo vyznamenání dostane. Seznam podle něj nyní zná jen prezident a premiér Bohuslav Sobotka.

Herman se původně k informaci, že jeho strýc byl vyškrtnut ze seznamu, nechtěl vyjadřovat. Potvrdil jen, že o tom ví. S obviněním Hradu vystoupil poté, co server Parlamentní listy spekuloval o tom, že to byl naopak on, kdo žádal vyznamenání pro strýce za to, že se s dalajlámou nesejde. Prezidentův mluvčí označil Hermanovy výroky za nevhodné. „Svým jednáním a výroky špiní státní svátek 28. října. Nebudu komentovat takové zkazky,“řekl iDNES.cz Ovčáček. Dodal, že prezident Zeman do seznamu včera rozhodně nezasahoval, protože ten je už dávno uzavřen a podepsán premiérem.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Po návratu do Československa zjistil, že všichni jeho příbuzní zahynuli. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde pomáhal ostatním emigrantům postavit se na vlastní nohy.

Hasiči místo dalajlámy

Týdeník Respekt včera přinesl informaci, podle níž Hrad požádal šéfa hasičů Drahoslava Rybu, aby zajistil zábor Hradčanského náměstí v době, kdy měl vystoupit dalajláma. To nakonec odmítl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Foto: MAFRA

Jiří Brady s dcerou Larou na snímku z roku 2005. Bývalý vězeň, který přežil nacistické tábory, teď nedostane státní vyznamenání. Zřejmě proto, že se jeho synovec sešel s dalajlámou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.