Zmínka o vepřovém zahýbala Norskem

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Tahle politička musí z vlády odejít, shodují se nyní muslimové v Norsku. Rozhořčilo je vyjádření ministryně pro imigraci, která mimo jiné vyzvala k tomu, aby se smířili s tím, že se v zemi jí vepřové a pije alkohol.

Sylvie Listhaugová, ministryně pro integraci nominovaná do vlády za otevřeně protiimigrantskou Pokrokovou stranu, v pondělí u příležitosti celostátní konference o integraci uprchlíků mimo jiné napsala: „Myslím, že kdokoli, kdo přichází do Norska, se potřebuje adaptovat do společnosti. My tu jíme vepřové, pijeme alkohol a všem ukazujeme svou tvář. Když sem přijdete, musíte prostě přijmout naše hodnoty, zákony a nařízení.“

Její poznámka zveřejněná na sociální síti velmi rychle nasbírala desítky tisíc „lajků“(neboli hodnocení „to se mi líbí“), zároveň však místní muslimy těžce pobouřila.

Omar Gilany Syed, kriminolog pracující pro vládu na integraci uprchlíků, její vyjádření odsoudil. „Pokud ministryně nerozumí komplexnosti problému a nedokáže se v těchto citlivých otázkách chovat vyváženě, pak je čas zeptat se: Opravdu má být ministryní?“napsal v norském deníku Aftenposten.

Syed zároveň obvinil Listhaugovou, že nadřazuje svou popularitu a politickou kariéru nad potřeby státu. „Pro mě osobně je těžké se smířit s ministryní pro integraci, která zredukuje problém na vztah k vepřovému a alkoholu,“dodal.

Jiný norský politik, Zaineb Al-Samarai z norské Labouristické strany, obvinil Listhaugovou z toho, že se programově snaží oddělit muslimy od zbytku norské společnosti. „Pokud jste ministryní pro integraci, pak právě vy musíte dávat v integraci příklad,“napsal v jiném norském deníku Dagbladet. „Nevěřím, že je norská kultura tak slabá, že by jí hrozil zánik, pokud se někdo obleče do hidžábu,“dodal rovněž.

Hidžáb je nejméně kontroverzní forma zahalování muslimských žen – jde o šátek na hlavě.

Jiné je to však s nikábem – pokrývkou hlavy, která z ženské tváře odhaluje jen oči. A i slovo nikáb v nynější houstnoucí atmosféře vyvolané především migrační vlnou zaznělo hodně silně. Pronesla ho totiž norská premiérka.

„Pravděpodobně byste u mě a u mnoha dalších v této zemi nedostala práci, kdybyste přišla v nikábu,“řekla Erna Solbergová, předsedkyně vlády za Konzervativní stranu, novinářce norského rozhlasu.

Norskou vládu nyní tvoří koalice středopravé Konzervativní strany s protiimigrantskou Pokrokovou stranou. V ní je kromě ministryně pro integraci Listhaugové i šéf strany Siv Jensen, zastávající místo ministra financí. Ani on nezůstal v debatě potichu. „Ženy, které si volí jako oděv nikáb, podle mě touží provokovat. A věřím, že proto, abychom mohli v zemi dobře spolupracovat, si potřebujeme vidět do tváře,“řekl.

„My tu jíme vepřové, pijeme alkohol a všem ukazujeme svou tvář.“

Sylvi Listhaugová norská ministryně pro integraci

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.