Kajakář hraje odbojáře. Jak, to odhalí teprve premiéra

MF DNES - - SCÉNA - Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Za vším hledej ženu, nabádá francouzské přísloví. V minulosti už se osvědčilo mnohokrát a jinak tomu není ani v případě osudu vydavatelství Marvel. Stačilo totiž málo a největší žijící legenda komiksového světa Stan Lee se své práce vzdal. Manželka ho však přiměla u komiksu i domovského vydavatelství zůstat, a tak dopomohla ke vzniku dnes už legendární Fantastické čtyřky, jež stála na počátku marvelovského úspěchu.

Cesta k nesmrtelnosti

Neúspěch, který se na začátku šedesátých let na Marvel řítil rychlostí světla, se tak povedlo zažehnat. A to nejen díky vzniku Fantastické čtyřky, ale také využitím neotřelého konceptu, kdy se protagonistou stává

Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

O skutečném hrdinovi se ví takřka vše, o jeho filmovém životopisu Tenkrát v ráji skoro nic. S výjimkou faktu, že ho hraje olympijský kajakář Vavřinec Hradilek.

Tři režiséři

Turnovský rodák Josef Smítka, významný horolezec, který se před totálním nasazením skrýval s kamarády ve skalách Českého ráje, byl nakonec zatčen a zjara 1945 nacisty popraven v Terezíně. Knihu o jeho osudech napsal Josef Urban, který u stejnojmenného filmového přepisu figuruje současně jako jeho scenárista i producent.

Ale výsledek ještě pár dní před premiérou 26. října nikdo neviděl. ne úplně kladná postava a do týmu superhrdinů se vkrádají pochyby a nedokonalosti. Vznikla postava náladového a neoblíbeného chlapce Petera Parkera neboli Spider-Mana či výzkumníka Bruce Bannera, jehož radiace proměnila v řádící zelenou násilnickou potvoru přezdívanou Hulk. Patří tam také Doctor Strange, Thor nebo Iron Man.

„Vzhledem k časové tísni, která vznikla v postprodukci, se novinářská projekce konat nebude,“vzkázali pouze tvůrci. Podobné tajemno panuje kolem otázky, kdo vlastně film natočil. Podle zdrojů ze štábu zahájil práce Lordan Zafranović, ale po něm se vystřídali ještě dva režiséři, nyní oficiální titulky praví – režie Peter Pálka a Daniel Krzywoň, supervize režie Lordan Zafranović.

Hradilek ve skalách

Nejznámějším z nich je právě příslušník slavné jugoslávské vlny Zafranović, který za Okupaci ve 26 obrazech získal Zlatou palmu v Cannes. Slovenský herec Pálka režíruje poprvé podobně jako kameraman Krzywoň, takže nakonec nejdůvěrněji zní jméno Radůzy, která pro film nazpívala několik svých písní – a právě „Vávry“Hradilka.

Název Marvel Comics se poprvé oficiálně objevil v roce 1962. Zakladatel vydavatelství Timely Comics Martin Goodman a Lee totiž hledali pro své komiksy jednotnou značku. Ze slabošského nýmanda své branže se tak stal hrdý případ amerického úspěchu – stejně jako v osudech marvelovských hrdinů. Leeovi se jednoduše povedlo vytvořit

Mistr světa a stříbrný olympionik prošel vítězně castingem, který od představitele hlavní role vyžadoval mimořádnou fyzickou zdatnost. kult. Howe líčí, že na posledních stránkách sešitů svým čtenářům básnil o věčně pulzujícím Domu nápadů, kterým však tehdy kanceláře Marvelu nebyly. Většina příběhů vznikala doma. Čtenářům se však myšlenka zamlouvala, a tak jí věřili.

Chování Stana Leeho ke svým nejbližším však mělo od tohoto ideálu daleko, prozrazuje Howe, kterého Mezi školenými herci se nikdo takový nenašel, takže volba padla na Hradilka. „Nejenže se dovedl ve skalách pohybovat, ale svou neohrožeností mnozí za tato odhalení po vydání knihy kritizovali. Také proto celý název knihy zní Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku.

V následujících desetiletích se Stan Lee urputně soustředil na uvedení marvelovského komiksového vesmíru na filmová plátna, což se ve větší míře povedlo až v novém tisíciletí. Kromě toho se však v sedmdesátých šel hercům příkladem v hraničních situacích,“líčí výkonný producent Stanislav Schneeweis.

Hradilka čekal šestiměsíční herecký trénink, až pak se octl před kamerou po boku profesionálů. Jeho partnerku představuje Vica Kerekesová, jeho soka v důstojnické uniformě SS ztvárnil Jan Budař.

Od Tater po Prahu

Hrdinova nerozlučného kamaráda ztělesnil v mládí Petr Šmíd a ve starším věku německý herec Jürgen Heinrich, titulní představitel série Wolffův revír. V dalších rolích se objeví Miroslav Etzler, Pavel Rímský, Ondřej Havelka nebo Simona Stašová. Točilo se v Tatrách, kde vyprávění začíná, v Českém ráji, kde se příběh skutečně odehrál, ale také na nádraží Praha-střed, tehdejší Hybernově, v rozbombardované metropoli, letech v rámci hledání nových čtenářů rozhodl oslovit Kurta Vonneguta, a dokonce i Václava Havla, odhaluje Howe. Chtěl, aby vytvořili edici komiksů určených čistě po dospělé. Jak však korespondence mezi Havlem a Leem skončila nebo zdali byla vůbec doručena, není jasné.

Stejně jako příběhy všech velikánů a hlavně velkých společností, i Marvel ve skříni schovává své kostlivce. Zmatené firemní uspořádání a neustálé Leeovy zásahy do práce ostatních vedly k odchodu hned dvou zásadních tvůrců marvelovského univerza – Steva Ditka, který přiřkl Spider-Manovi melancholii a Doctoru Strangeovi halucinační elán, nebo autora stovek důmyslných kostýmů a akčních scén Jacka Kirbyho, píše Howe.

Muži mnoha tváří

Největší legendu celé knihy Stana Leeho Howe nepředstavuje pouze jako hrdinu marvelovského světa, ale také jako lamače dívčích srdcí, autora plakátových textů o nebezpečí pohlavních chorob či jako problematického šéfa, který si často nevážil spolupracovníků a přátel.

Ať už však byli ti skuteční hrdinové Marvelu, jací chtěli, povedlo se jim vytvořit světový unikát, který ovládl i Hollywood. Vždyť už brzy nebude herce, který by se v jedné z marvelovek neobjevil. A to už něco znamená. jejíž dobové záběry slíbili půjčit Britové, nebo v národním památníku Terezín. Události z rozmezí let 1938–1945 zachycují kamery včetně proměn krajiny ve všech ročních obdobích.

Nejen o lásce

Tvůrci pro snímek Tenkrát v ráji zvolili slogan „láska ve stínu hákového kříže“. Doplnili jej nápovědou, že zdaleka nejde jen o lásku k horolezectví a naopak věrnost či nevěra se nemusí vždycky týkat pouze milostného vztahu.

„Přinášíme film s tematikou, která tu nikdy nebyla, příběh o vysněných cílech, za jejichž dosažení se mnohdy draze platí. Přál bych si, aby se líbil lidem, kteří mají smysl pro svobodu a touží po nezávislosti,“slibuje autor projektu Josef Urban.

Foto: Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Marvel stvořil (zleva) Spidermana, Kapitána Ameriku a Thora.

Foto: A-Company CZ

Vavřinec Hradilek šel prý při natáčení hercům příkladem v hraničních situacích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.