Singapurské klání mistryň. S Plíškovou

Patřil jim tenisový rok 2016. Nejúspěšnější dámy se sešly v Singapuru. Turnaj mistryň začíná.

MF DNES - - SPORT - Michael Bereň reportér MF DNES v Singapuru

Přepychový hotel Marina Bay Sands vzdáleně připomíná kosmický koráb. A právě tam, u břehu mořské zátoky v Singapuru, se sešly tenisové hvězdy na slavnostní losovací akt. Osm hráček zítra začne boj o titul na Turnaji mistryň. Jenže už podruhé za sebou chybí skutečná mistryně posledních let – Američanka Serena Williamsová se odhlásila. Ruska Maria Šarapovová pyká za doping. Proto nemá prestižní podnik jednoznačnou favoritku.

Jaké jsou možnosti jednotlivých dam? A jak si povede při své premiéře Karolína Plíšková?

Angelique Kerberová

Blonďatá Němka vystřídala Williamsovou na postu světové jedničky, přesto se o ní nedá psát jako o největší kandidátce na vítězství. Ano, má životní sezonu, v níž získala dva grandslamy, v Riu vybojovala olympijské stříbro. Ale po triumfu na US Open jí nevyšlo asijské turné: ve Wu-chanu a Pekingu skončila v osmifinále, v Hongkongu jen o kolo dál.

Na Turnaji mistryň startuje už počtvrté, ale dosud vyhrála jen dva zápasy, nikdy neprošla ze skupiny. „Nejsem tolik pod tlakem a můžu si turnaj vychutnat. Snad budu odjíždět na dovolenou s dobrou náladou,“řekla Kerberová.

Agnieszka Radwaňská

Že by tedy byla největší favoritkou obhájkyně titulu z Polska? Radwaňská se kvalifikovala na Masters pošesté v řadě a celkově poosmé. Její série je nejdelší ze všech aktivních hráček. Šampionka z Pekingu má formu. „Ale obhajoba bude těžká, i když je mým cílem,“tvrdí 27letá tenistka. S úsměvem pak líčila novinářům, kterou svou přezdívku z tenisového prostředí má nejraději: „La Professora.“

Simona Halepová

Na začátku roku asi nemyslela na to, že bude čelit konkurentkám v Singapuru na setkání mistryň. Rumunku sužovaly zdravotní problémy. Na kurtu se necítila dobře. Aby se zbavila častých infekcí, šla na operaci. Pomohl jí dubnový titul v Madridu.

„Do US Open jsem nevěřila, že se sem dostanu, proto jsem teď tak šťastná,“těší se Halepová na svou třetí účast. Tréninky jí dodávají sebedůvěru, že by to v Singapuru mohlo jít. „Ale každá soupeřka bude hrát skvělý tenis, musím být připravená.“

Karolína Plíšková

Když se v roce 2011 dostala Petra Kvitová na Turnaj mistryň poprvé, rovnou ho vyhrála. Plíšková by jako její česká následovnice takovou premiéru brala. „Postup ze skupiny je základ. Když budu hrát dobře, můžu porazit každou, ale uvidíme, jak mi to tam půjde,“řekla Češka před odletem.

Po senzační jízdě do finále US Open vypadla na dalších třech turnajích v osmifinále, cítila se unavená. Ani singapurský pomalý povrch nepatří k jejím oblíbeným, leč reaguje: „Musím to kousnout!“

Garbiňe Muguruzaová

Pro třiadvacetiletou Španělku, která vyznává agresivní styl na hraně rizika, není podnik v Singapuru největším vrcholem roku. Tam vystoupala už na jaře, kdy se nečekaně stala šampionkou na Roland Garros. V cenný titul proměnila jediné své letošní finále.

„Ať se stane cokoliv, mám za sebou neuvěřitelnou sezonu,“prohlásila Muguruzaová. V bílé skupině začne v pondělí proti Karolíně Plíškové, s níž má negativní bilanci vzájemných zápasů (1:3).

Před týdnem v Linci musela vzdát čtvrtfinále kvůli podvrtnutému kotníku.

Madison Keysová

Ve 21 letech je nejmladší účastnicí „finále“letošní sezony. Po sestrách Williamsových prorazila jako první Američanka do elitní desítky žebříčku WTA.

Tenis se učila na Floridě v akademii legendární Chris Evertové, ve 14 letech podepsala smlouvu s firmou Nike a ve stejném věku vyhrála první zápas na profesionálním okruhu. V Singapuru bude mít premiéru, jíž se nebojí: „Věřím si.“

Dominika Cibulková

Od roku 2007 nemělo Slovensko na Masters zastoupení, na Danielu Hantuchovou navázala až Dominika Cibulková. Letenku do Singapuru jí zajistil až triumf v Linci.

Drobná Slovenka prožívá snovou sezonu, loni operovaná achilovka už nebolí. Tři tituly ze šesti letošních finále opravňují Cibulkovou k těmto slovům: „Nechci tady být do počtu.“Do kufru si přibalila i troje společenské šaty, aby mohla dělat parádu i mimo kurt.

Johanna Kontaová nebo Světlana Kuzněcovová

Poslední otazník. Johanně Kontaové stále náleží poslední postupové místo pro Singapur, jenže z něj může Britku s australsko-maďarským původem vyšoupnout Ruska Světlana Kuzněcovová. Na domácím podniku v Moskvě včera po třísetové bitvě s Ukrajinkou Svitolinovou postoupila do finále, a když ho dnes zvládne, čeká ji rychlý přelet na Turnaj mistryň.

V zákulisí Před defilé mistryň se Karolína Plíšková potkala s neoblíbenou soupeřkou Agnieszkou Radwaňskou (vlevo), kterou jí poté přisoudil los. Červená skupina

Elita V šatech a téměř k nepoznání se v Singapuru před Turnajem mistryň představily nejlepší tenistky (zleva): Madison Keysová, Karolína Plíšková, Agnieszka Radwaňská, Angelique Kerberová, Simona Halepová, Garbiňe Muguruzaová a Dominika Cibulková. O poslední místo se ještě bojovalo. 2x foto: Getty

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.