Spokojený zajatec Sobotka. Na Sibiři se usmířil

MF DNES - - SPORT -

Jan Zikmund hokejový reportér MF DNES

Vladimír Sobotka se poslední měsíce cítil asi jako lapený dvojitý agent za studené války. O českého hokejistu se přetahovalo Rusko a Spojené státy, konkrétně Omsk a St. Louis. Chtěl zpět do NHL, jenže Rusové byli proti a návrat nevyšel. Rozladěnost už ho ale zřejmě přešla. Střílí góly a ve čtvrtečním rozhovoru pro oficiální web KHL chválil svůj Omsk: „Panuje tu teď pozitivní atmosféra, jsem tu rád.“

Sobotka se na ruskou misi vydal v létě 2014. Předtím hrál v St. Louis, kde získal pověst pracovitého centra. Čelil ovšem tvrdé konkurenci, o místo v elitních pětkách bojoval se schopnými borci. Mimoto nebyl štědře placený. Nakonec ho zlákal Avangard Omsk, bohatý klub ze západní Sibiře. Sobotka vyměnil dolary za rubly.

V Omsku mu nic nechybělo. Klub má s Čechy skvělou zkušenost, dojem udělali už „hokejoví bratři“Patera a Procházka, teskně tam vzpomínají také na Jágra. Sobotkovi s ruštinou pomáhal jeho krajan Blaťák, posléze přišli Kempný, Erat a Furch.

Dojezd minulé sezony byl však nepříjemně drsný. Sobotka si poranil záda a v play-off zvládl jen dva zápasy. Omsku chyběl, tým vypadl už ve druhém kole. Rozezlení fanoušci si vylili vztek na Sobotkovi. Byl pro ně simulant, ti radikálnější mu hrozili smrtí. „Byli zklamaní, že Vláďa nehrál. Ale ze strany vedení na něj tlak nebyl, protože hráč neovlivní, jestli je zraněný,“upřesňuje jeho agent Pavel Maršoun.

Schůzka v Torontu

Klub nicméně Sobotku měsíc odmítal pustit na léčbu do Česka. Hráč začal toužit po comebacku do Států. Otázka byla, jak toho docílit.

St. Louis o svého bývalého hráče zájem mělo, jenže jednání s KHL byla náročná. Podle slov manažera St. Louis Armstronga šance na získání Sobotky stále klesala. Neústupný Omsk mával podepsanou smlouvou a nebyl ochoten hráče pustit.

Armstrong se setkal se Sobotkou v září během Světového poháru v Torontu. Ze schůzky si odnesl zajímavou teorii. Webu stltoday.com řekl, že Rusové šarlatánským trikem vyndali ze smlouvy klauzuli, která Sobotkovi měla umožňovat návrat do NHL.

Jde samozřejmě jen o dohad, navíc z úst zklamaného manažera, ale něco pravdy na něm možná je. Maršoun se k smluvním záležitostem nechtěl vyjadřovat.

Rodina zatím zůstává v Česku

Sobotka se tedy do NHL nevrátil. Leč působí dojmem, že zklamání rychle překonal. Ve čtvrtek dvěma góly sestřelil Čerepovec a v rozhovoru pro KHL.ru řekl, že je v Omsku spokojený. Podle Maršouna to nebyla jen diplomatická slova. „Je to upřímné, protože po jednání s představiteli Omsku se ty vztahy urovnaly.“

Partnerku a dceru Sobotka přesto nechal v Česku. Má snad v plánu vzít do zaječích? To Maršoun razantně odmítá: „Ne, jeho rodina je doma, protože dítě je moc malé (narodilo se v létě) a ještě nemůže letět.“

Uvidí se, co bude po sezoně. Sobotkovi skončí smlouva s Omskem, v zámoří bude dál patřit St. Louis. Jak se rozhodne? Sobotka je čtvrtý nejlépe placený hráč KHL. V Americe by nejspíš měl menší výdělek, ale víc svobody.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.