Kam doletí Holoubek se Spartou?

Nadšení Davida Holoubka působí až nakažlivě. Sparta s ním věří v lepší zítřky. Už proti Plzni?

MF DNES - - SPORT - Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Není to jen iluze? Sparta vyloupila stadion izraelského mistra Beer Ševy, kde za poslední rok nikdo nezvítězil, a výrazně si polepšila v Evropské lize. Vyhráno však zdaleka nemá.

Hned zítra přijde zkouška, která napoví ještě víc.

O sparťanské i Holoubkově budoucnosti.

Plzeň versus Sparta, souboj českých fotbalových veličin, v neděli od 18.00.

Zatím to není přímý souboj o titul, to možná až na jaře, ale zápas dráždí i tak. Kluby se vzájemně nenávidí: Sparta žárlí na plzeňský rozkvět, Plzni vadí sparťanská suverenita.

Na obou adresách teď řeší trable, které může zítřejší podvečer zažehnat. „Možná za pár týdnů budu skákat radostí, ale prozatím cítím, že je potřeba nechat euforii na jindy. Musím na tým přenášet skromnost a pracovitost,“prohlásil Holoubek, když se ve čtvrtek dohrálo v dalekém Izraeli.

Lazaret v úsporném režimu

Sparta vyhrála 1:0, čímž se Holoubkova bilance ještě vylepšila. Provizorní kouč, který nastoupil po Zdeňku Ščasném, vletěl do nového světa s obrovskou vervou. Byť zdědil spíš lazaret se spoustou zraněných, dokázal vyhrát čtyři z pěti soutěžních zápasů. Pravda, výsledky jsou o hodně lepší než fotbal, který Sparta předvádí.

„Je to úsporný styl, který nám právě teď hodně svědčí a hlavně plní účel. Nechceme tak hrát do konce života, to by nás ani nebavilo,“řekl brankář Tomáš Koubek.

Sympatická výpověď přesně vystihuje současnou Spartu: fotbal nic moc, výsledky výtečné. Ve čtvrteční bouřlivé vřavě v Beer Ševě si sparťané tři body vymodlili poctivou obranou. Jako nečekaný bonus se dostali do čela základní skupiny.

„Od poctivé obrany se musíme odrazit. Je strašně důležité, že si to kluci vzali za své. Chceme být kompaktní, mít charakter,“doplnil Holoubek.

Fanoušci, vydržte, bude líp

Nic jiného Spartě nezbývá. Tuší, že živelnost, snaha o ryzí ofenzivu a nahánění soupeře po celém hřišti by byly cestou do pekel. Nejsou na to lidi, není na to čas. Základní sestava se kvůli zdravotní kalamitě prakticky nedá měnit a sled důležitých zápasů je příliš rychlý.

Ani zítra v Plzni se nedá očekávat, že by přijelo mužstvo, které soupeře zadupe do země. Sparta zase bude vyčkávat, pečlivě hlídat prostory, ze kterých by úhlavní rival mohl být nebezpečný, a vyrážet do brejků. Žádná zběsilost, spíš promyšlené tahy, ze kterých čiší: Obrana především!

Trenér Holoubek to neřekne naplno, ale z náznaků se dá vyčíst prosba: „Fanoušci, mějte s námi trpělivost, bude líp.“

Na rozdíl od zkušeného předchůdce Ščasného nešachuje s rozestavením, nechává obranu čtyřčlennou se stopery Holkem a Mazuchem, na hrot posílá dva útočníky, mezi kterými si může vybírat. Pevné herní schéma je podstatnou změnou oproti minulé éře, která sice přinesla senzační postup do čtvrtfinále Evropské ligy, ale taky velké zklamání na domácí scéně, kde Sparta znovu přenechala Plzni titul.

I aktuální sezonu rozehrála Sparta rozpačitě, po 10 kolech je až pátá. Na druhou Plzeň ztrácí čtyři body, na vedoucí Mladou Boleslav šest.

Od pouště rychle do Plzně

Holoubek zatím neví, jestli a jak dlouho bude sedět na sparťanské lavičce. Potřebnou licenci teprve studuje, ale kdyby jeho kouzlo působilo dál, je velmi pravděpodobné, že by Sparta (ráda) vymyslela takové řešení, aby zůstal dál. Fanouškům je sympatický vystupováním, koučinkem i upřímným projevem. Někdy je až bezelstný, ale u hřiště má rázný styl se spoustou gest. Hráči vnímají, že u něj mají podporu. Tedy konkrétně ti, kteří pracují, jak mají. Ve čtvrtek se Holoubek už po půlhodině rozhodl, že vystřídá levého záložníka Holzera, který tápal. Kdyby znepokojeného kouče nezastavili kolegové, střídal by ještě před poločasem, jak je zvyklý z mládežnického fotbalu. Toho se nebojí.

Co odhalí Holoubkova první velká konfrontace s Plzní?

Ačkoli Sparta poslední čtyři zápasy s konkurentem prohrála a vstřelila jediný gól, tentokrát si na západ Čech žádnou křeč nepřiveze. To spíš únavu, protože musela za poslední tři dny zvládnout šest tisíc kilometrů v letadle a zápas ve velkém hicu na kraji Negevské pouště.

Ani Plzeň neodpočívala, taky hrála Evropskou ligu. Doma padla s rumunskou Astrou 1:2, takže se dá očekávat, že i kvůli tomu bude proti Spartě nažhavená na nejvyšší míru.

To bude zápas!

Foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mladý šéf týmu Davidu Holoubkovi je teprve 36 let. Sparťanské fanoušky si získal mimo jiné upřímným vystupováním.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.