Hádáme se o zásluhy

MF DNES - - Z DOMOVA - — Josef Kopecký, iDNES.cz

Když se vládne v koalici, strany se přetahují o to, která z nich stojí za vládními úspěchy, postěžoval si včera ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel. A to je podle něj i problém současného kabinetu, a proto by bylo mnohem lepší, kdyby se i do Sněmovny volilo většinovým systémem a vítěz bral vše.

„Já mám radši, když je skutečně jasné, kdo za ty výsledky může,“prohlásil Babiš v Rozstřelu.

Podle něj pramení problémy koalice ČSSD, ANO a lidovců především z jedné věci: závodí se o to, kdo se o dobré výsledky zasloužil. Jako příklad uvedl navýšení peněz do školství. „S paní Valachovou jsem se setkal xkrát, domluvili jsme se na investicích do sportu, do regionálního školství i na platy pro učitele. No, kdo to ušetřil? Já. Ale ČSSD v kampani říkala, že ona to ušetřila. To je ten problém koaličního vládnutí,“míní ministr financí.

Podle něj by tyto spory vyřešilo zavedení většinového systému – vládla by jedna strana, které by to voliči ve volbách po čtyřech letech zúčtovali. Jak však dodal, iniciovat takovou ústavní změnu jeho strana neplánuje. „Takovým směrem nepřemýšlím,“řekl v Rozstřelu.

Některé změny by však v budoucnu prosadit chtěl. „Budu se snažit o to, aby se změnil jednací řád Sněmovny. Třeba jako má Bundestag,“uvedl příklad. Legislativní rada by dle něj neměla být zpolitizovaná. „Měla by spadat třeba pod ministerstvo spravedlnosti,“navrhl Babiš. „A je třeba si i říct, jestli potřebujeme tolik resortů nebo tolik lidí na Úřadu vlády,“doplnil další oblasti vládnutí, o jejichž změně ANO uvažuje.

V koalici se závodí o to, kdo se zasloužil o dobré výsledky. Já mám radši, když je skutečně jasné, kdo za ně může.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.