Přiosvojení se ujímá ztuha

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ivana Karásková

Dvojice stejného pohlaví, které v Česku vychovávají přes tisícovku dětí, se včera po několika letech dočkaly první pozitivní zprávy. Vláda schválila novelu zákona o registrovaném partnerství, které umožní partnerovi biologického rodiče si osvojit jeho dítě.

„Jsme moc rádi a v co nejkratší lhůtě připravíme návrh do Sněmovny. Věříme, že tam bude mít větší šanci na přijetí než poslanecká iniciativa usilující o totéž,“komentovala to náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková.

Poté, co poslanecká novela na více než dva roky zamrzla ve Sněmovně, se stejnou věc pokusili prosadit vlastní cestou ministři Jiří Dienstbier a Robert Pelikán. Jejich návrh je podle expertů propracovanější a vláda ho akceptovala.

„Je to velký posun. A pro zástupce LGBT komunity další dobrá zpráva po rozhodnutí Ústavního soudu, který letos v létě odstranil diskriminační paragraf a umožnil tak osvojení dětí z ústavů,“dodává náměstkyně.

Zástupci úřadů či pověřených organizací, které připravují pěstouny a osvojitele na jejich budoucí roli a posuzují je, zaznamenávají, že za poslední tři čtyři roky stejnopohlavních párů mezi žadateli přibylo. Oficiální čísla nicméně nejsou k dispozici.

„Dřív se páry gayů či leseb víc obávaly předsudků a jsem ráda, že se to začalo měnit. Existují rozsáhlé výzkumy potvrzující, že dítěti prospívá, když má dva bezpečné lidi, kteří za ním stojí a pomáhají mu, aby se naučilo v tomto světě žít,“argumentuje Petra Winnette, psychoterapeutka a ředitelka Institutu rodinné péče Natama v Praze. Podle ní není významného rozdílu mezi tím, jestli je vychovávají dva milující tatínkové, dvě milující maminky, či milující heterosexuální páry.

Experti, kteří se rodičovstvím příslušníků LGBT komunity zabývají, podotýkají, že se v Česku vytvořila zvláštní situace. Ústavní soud zrušil diskriminační paragraf, který bránil osvojení, ztuha se ale prosazuje možnost takzvaného přiosvojení v rodinách, v nichž už děti žijí.

„Přitom se obě možnosti doplňují. Snad se teď konečně dají věci do pohybu,“věří právník Petr Kalla, na základě jehož podnětu Ústavní soud rozhodl.

Proti novele zákona o registrovaném partnerství však brojí někteří skalní odpůrci. Poslankyně Pavlína Nytrová (ČSSD) proti jejímu přijetí sepsala petici. Na pořad jednání se dostala na poslední schůzi před prázdninami, ale bez výsledku.

„Zarazilo mě tvrzení některých poslanců, že novela už není potřeba, protože to vyřešil Ústavní soud. Buď v tom plavou, nebo se novelu takto pokoušejí sestřelit,“míní právník Petr Kalla.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.