Internetové nebezpečí z Číny

MF DNES - - FRONT PAGE - Aleš Černý redaktor MF DNES

Ivana z Prahy si před pár dny při letmé kontrole internetového bankovnictví všimla odeslané platby ve výši osmdesáti eur, na kterou se nepamatovala. Nijak jí nepomohl rozpomenout se ani pohled na jméno příjemce či informace, že platba byla odeslána do Číny.

Po konzultaci po telefonu a posléze v pobočce jedné z největších českých bank jí zaměstnanci poměrně rychle přislíbili, že jí částku v přepočtu okolo dvou tisíc korun pošlou zpět. „Pracovnice banky mi k tomu i řekla, že by to mělo být dřív než v měsíční lhůtě, protože podobných případů nyní řeší hodně, a nemusí to tedy tak důkladně prověřovat,“tlumočí svou zkušenost.

Paní Ivana se stala obětí podvodu, při kterém došlo s největší pravděpodobností nejprve k odcizení dat její platební karty (čísla karty a bezpečnostního trojčíslí) a následně zneužití formou transakce, o které ona nic nevěděla.

A není v tom v poslední době sama. „V současné době v podstatě celý český bankovní trh, včetně naší banky, pozoruje nárůst zneužití platebních karet,“říká mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Zatímco Teubner mluví o nárůstu a desítkách zneužití za měsíc, zástupci dalších dvou velkých bank – České spořitelny a ČSOB – existenci problému připouštějí, ale výrazný nárůst popírají.

Podle mluvčího Komerční banky není nijak náhodné ani to, že platba paní Ivany odešla do Číny. Právě čínské internetové firmy jsou totiž podle bezpečnostních expertů banky často místem, kde dojde k úniku platebních údajů. „Jde zejména o karty, které byly použity při placení na čínských internetových serverech, či karty, které byly předmětem velkých úniků karetních dat nebo tzv. phishingových kampaní na sociálních sítích,“říká Teubner.

I paní Ivana v předchozích měsících platila pomocí zadávání údajů své debetní karty na čínském e-shopu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.