Vyhrajte vstupenky na památkářský veletrh

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý obvinila dva policisty, kteří v červenci zasahovali při útoku v kavárně na Újezdu. Situaci podcenili a pachatelka o něco později zavraždila ženu v obchodním domě na Smíchově. Policisté čelí stíhání za zneužití pravomoci.

Oba obvinění pracují na místním oddělení policie na Malé Straně. „Policisté v rámci výkonu hlídkové služby v červenci letošního roku nesplnili svoji povinnost, která jim je dána zákonem o Policii ČR, nepostupovali v souladu s trestním řádem a neučinili všechna potřebná šetření a opatření k odhalení skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin směřující ke zjištění jeho pachatele v souvislosti s pokusem zvlášť závažného zločinu vraždy,“uvedla za Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) mluvčí Radka Sandorová.

Z paragrafu, podle něhož jsou policisté obviněni, vyplývá, že konali úmyslně. Podle obvinění policisté nesplnili povinnost „v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě

Dejme minulosti budoucnost! Pod tímto mottem se v pátek a v sobotu 4. a 5. listopadu v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Holešovicích uskuteční 5. ročník mezioborových veletrhů PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA 2016 – obnovy, financování a využití.

Veletrhy nezasahují pouze do oblasti památkové péče, záchrany a konverze historického dědictví a do sféry projektování a stavitelství, ale také restaurátorství a uměleckého řemesla, muzejnictví. Expozice nabídnou i možnosti cestování po památkách, výstavy a semináře. Jejich tématy budou například Památky v době lucemburské, Industriální stopy, Vila Tugendhat, Cechy a tradiční řemesla a mnoho dalších. Představí se více než 120 vystavovatelů. nebo jinému neoprávněný prospěch“. Podle informací iDNES.cz muži přijeli 5. července do kavárny na Újezdu po oznámení, že tam jedna žena napadla jinou. Útočnice se jim údajně přiznala, že chtěla vraždit a že se v minulosti opakovaně léčila v bohnické psychiatrické nemocnici. Policisté ženu nechali převézt do Bohnic, kde ale nenahlásili, co udělala. O dva týdny později, jen několik hodin po propuštění, ubodala ženu v obchodním centru na Smíchově.

Za zneužití pravomoci úřední osoby policistům hrozí jeden až pět roků vězení nebo zákaz činnosti. Podle Sandorové probíhá vyšetřování na svobodě. Zda budou obvinění postaveni mimo službu, musí rozhodnout jejich nadřízený.

Třiatřicetiletá žena, kvůli které policisté na Újezd přijeli, je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy. Podle psychiatrů trpí vážnou poruchou, za svůj čin je ale odpovědná. V minulosti zahájila změnu pohlaví na muže, léčbu nedokončila. Je možné, že podávání hormonů zvýšilo její agresivitu. (pak)

V Praze je už čtrnáct takzvaných superzáchranářů. Mají více kompetencí a v lecčems mohou zastoupit lékaře. Kromě toho, že pomohou rychleji, jsou zčásti i odpovědí na nedostatek lékařů.

Ve dvou přednáškových sálech bude volně přístupný program konferencí, přednášek, diskusí a prezentací. Více na www.incheba.cz/pamatky.

Chcete-li vyhrát volné vstupenky na veletrh, zašlete dnes na e-mail jana.vankatova@mafra.cz správnou odpověď na tuto otázku:

Jedna z konferencí veletrhů je zaměřena na významné památky v našich dějinách, jde o: a) Památky doby přemyslovské b)Památky v období vlády Habsburků c) Památky doby lucemburské Dvanáct výherců získá po dvou vstupenkách na veletrh a k tomu předplatné MF DNES.

Na počátku října spustila pražská záchranka projekt takzvaných superzáchranářů. Jde o zdravotníky, kteří mohou v určitých případech díky svým znalostem a kompetencím provádět zákroky, které doteď mohl dělat jen lékař. Zatím je takových záchranářů specialistů v Praze čtrnáct, další se ale připravují na atestační zkoušku. „Často jsme s kolegy řešili problém, kdy jsme sice věděli, jak pacientovi pomoci, ale neměli jsme na to kompetenci,“vysvětluje jeden ze superzáchranářů a zároveň tiskový mluvčí pražské záchranky Matěj Hříbal, proč se pro specializaci rozhodl.

Co si mám pod označením superzáchranář představit?

Je to atraktivní název pro zdravotnického záchranáře specialistu. Například zdravotní sestry mají různé specializace. Záchranář ale doteď neměl žádnou. Vznikl proto nástavbový obor, který trvá přibližně dva roky a končí atestační zkouškou. Kdo se chce přihlásit, musí nejdřív minimálně šestatřicet měsíců fungovat jako obyčejný záchranář. Vzdělávání se dělí na praktickou a teoretickou část. Praxe jsou v nemocnicích, kde na sálech záchranář musí provést třeba určitý počet intubací (zavedení hadičky do dýchacích cest, pozn. red.), odvést několik porodů, zajistit žilní vstup dětem mladším deseti let a podobně.

Znamená to, že dokážete plně zastoupit lékaře? Mluvil jste o zahraničí. Kterou zemí se záchranka inspirovala?

Záchranáři specialisté fungují v mnoha zemích hlavně na Západě. Myslím, že Anglie a USA jsou v tom výborným příkladem. Mají tam záchranáře, kterým se říká advance paramedic, tedy něco jako pokročilý zdravotník. Ten má navíc ještě několik úrovní dalšího vzdělávání. My teď zkoušíme, jak to bude fungovat u nás. Je to ale určitě krok dopředu.

Jinde než v Praze záchranáři specialisté nejsou?

Mimo Prahu je superzáchranářů jedenáct, ale pražská záchranka je jediná, která je začlenila v rámci pilotního programu přímo do výjezdové složky.

Jak vypadá vaše práce v praxi? Liší se nějak od práce běžného záchranáře?

Můžeme lépe využívat znalosti, které jsme díky specializačnímu studiu nabyli, a zároveň i kompetence, které jsme získali. Ať už jde o podávání léků, zajištění dýchacích cest, nebo použití přístroje na nepřímou srdeční masáž, což záchranář normálně nemůže. Liší se to i charakterem výjezdů, na které nás dispečink vysílá. Výjezdy se dělí podle priorit. Na prioritu jedna musí být podle zákona vyslán i lékař, ale pak jsou případy, kam jede jen záchranář. Záchranář specialista má tu výhodu, že by měl řadu situací vyřešit rychleji i bez přítomnosti lékaře. S kompetencemi ale souvisí i povinnosti. Člověku přibudou další oblasti, ve kterých se musí správně rozhodovat.

Už jste rozšířené kompetence využil v praxi?

Například při resuscitaci. Když přijedeme k pacientovi, který nejeví známky života, můžeme použít přístroj na srdeční masáž a také zajistit dýchací cesty všemi dostupnými prostředky včetně intubace, což bylo donedávna jen v kompetenci lékaře. Týká se to i léků. Pacient je dostane rychleji a nemusíme volat na dispečink a lékaři. Stanoviště, kde slouží záchranář specialista nepřetržitě, je na Petřinách a máme tam k dispozici i nadstandardní vybavení. Třeba široké spektrum léků, věci na intubaci, vozíme entonox, což je plyn proti bolesti.

Máte nějakou zpětnou vazbu od lékařů? Ulehčí jim práci, když pacienta doveze superzáchranář?

Nedávno jsme například vezli chlapečka, který jel na koloběžce a srazilo ho auto. Měl zlomenou ruku i nohu. Po ošetření jsme ho naložili, zajistili a jako superzáchranáři vozíme právě ten entonox. Tak jsme mu ho podali, jemu se ulevilo a lékařka v Motole byla nadšená, že dostala pacienta, který už je v klidu. Oni to ale lékaři často ani nepoznají, že ty léky nepodal lékař, ale záchranář. Nijak se s tím před lékaři nechlubíme.

Proč jste si specializaci vybral?

Byl to prostor pro další vzdělávání. Doteď neměl záchranář možnost se dál rozvíjet. Často jsme s kolegy naráželi na to, že třeba i víme, jak nějaký problém vyřešit, ale nemáme na to kompetence.

A záchranářem jste se rozhodl být proč?

Můj táta je lékař, takže mě to odmala zajímalo. Byl jsem v Červeném kříži, jezdil jsem na kurzy první pomoci. A zaujal mě i ten adrenalin. To, že nevíte, k čemu přijedete. Skvělý pocit je, když vám člověk po cestě do nemocnice poděkuje za to, že jste ho třeba během jízdy držel za ruku. To vás nabije na měsíce dopředu.

Co je na té práci naopak nejtěžší?

Asi to, aby se člověk dokázal vžít do stavu pacientů. Na druhou stranu je potřeba to nechat v práci a nemyslet na to třeba doma. Těžké jsou i rizikové výjezdy, hlavně k dětem. Člověk si pamatuje ty děti, které nezachránil, ale musí si uvědomit, že udělal maximum. Právě to je taky asi ten důvod, proč jsem se na tu specializaci superzáchranáře dal. Abych si mohl říct, že jsem pro pomoc lidem udělal ještě víc. Každý zdravotník by se měl pořád vzdělávat, přidává mu to na jistotě.

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Specialista Matěj Hříbal je jedním ze čtrnácti pražských superzáchranářů. Ti v některých případech zastanou práci lékaře. Lidé je poznají podle nášivky „Záchranář specialista“vzadu na uniformě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.