Pozemky - koupě

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Je slunečné podzimní poledne, kdy by se ještě dalo sedět na terase. Třeba tady u nejslavnějšího českého bazénku u domu dnes už bývalého senátora Zdeňka Škromacha v Rohatci u Hodonína. Jenže oříškově hnědý bazén se světlou obrubou, ze kterého vysílal politik svérázně natočená videa a úvahy, už je namačkán v černém vaku a opřený o zahradní židle.

Stejně jako voliči vylili po dvaceti letech Škromacha z politiky, zdá se, že skončil i jeho „pořad“Hovory od bazénku a noční namáčení se se sklenkou moravského vína a škvarky. Jenže Škromach, který na Silvestra oslaví šedesátiny, nabírá – jak mě nenechá na vteřinu pochybovat – druhý dech. Chystá se kandidovat na prezidenta a natáčet vážněji než v nafukovacím bazénku.

„Jako dítě jsem měl dva sny. Být kosmonautem nebo být prezidentem. Kosmonautem už nebudu, takže reálná je ta prezidentská funkce. A když se podívám kolem sebe na různé prezidentské kandidáty, tak si myslím, že to není úplně mimo,“vysvětluje mi Zdeněk Škromach, toho času muž, který nemá stranickou funkci a z politiky odchází po prohraných senátních volbách.

Reklama na bazénky

Mohl by se vrátit do firmy Sigma Hodonín – armaturky, odkud jako odborový předák vzešel. Z podniku jsou ale po privatizacích Moravské naftové doly a bývalý místopředseda strany, ministr či senátor moc dobře ví,

Nejslavnější poražený senátních voleb Zdeněk Škromach nechce být „šašek“. Chce být prezident. Kosmonautem už nebudu, takže reálná je ta prezidentská funkce.

Koupím pole u velkých měst s přístupem asfaltkou do 50 Kč/m2. T: 603442474113162 že s otevřenou náručí tam na něj nečekají. „Řeším tam ukončení pracovního poměru. Nepřidá mi v situaci, kdy propouštěli, abych se tam vracel a někdo mě považoval za vyžírku. Takže to vyřeším a podívám se na úřad práce,“plánuje.

Nikam nepospíchá. Co bude dál, rozmýšlí po večerech, kdy zapaluje krb v obývacím pokoji, ve kterém má dnes ještě popel z předchozího večera. A teď, v obleku, ve kterém mě ve svém domě přivítal, ho rozhodně uklízet nebude. Zdeněk Škromach se prostě proměňuje. Nečekejte, že bude zatracovat legendární bazének. a někdo si vylil zlost v komentářích, ale pořád lepší, než aby někoho zmlátil třeba na ulici,“vypráví a popisuje, jak se poprvé v bazénku natočil a šel to ukázat rodině. Ta to schválila. „Dcera je magistra umění a syn má filmovou školu. Syn mi i občas pomáhá se zpracováním videa,“říká uznale.

Teď je třeba ujistit pět tisíc Škromachových fanoušků na Facebooku: koupačka v malém bazénku určitě příští rok bude! Škromach jej napustí znovu na jaře. I když přihřívání vody Škromachův „gumák“má. „Ohřívat vodu by stálo dost peněz,“usměje se Škromach.

A svět se točí kolem vás

Čekat měsíce na první nový vzkaz lidé na sociálních sítích také nebudou. „Chodící billboard“, jak mu jeden z přátel přezdívá, nechce vypadnout z povědomí a už teď chystá novou formu komentářů a promlouvání k voličům. Žádné hovory od pultíku to nebudou. Jen videa ze selfie tyče. „Chci důstojnější a vážnější formu. Aby to mělo charakter, že prezident není šašek od bazénku. I když někdy i šašek se stal králem,“zasní se Zdeněk Škromach. Kterého šaška-krále myslí, už nedoplní a raději vypráví dál o tom, jak jsou „videa z tyčky“fenoménem. „Ten vjem toho, kdy jste středem pozornosti a svět se točí kolem vás, je docela zajímavý. A jak to mám zkonzultované, tak to i působí docela dobře,“pochvaluje si nová videa, při nichž se otáčí dokola, aby se měnilo pozadí za ním.

Pak zvážní. A začne vysvětlovat, jak jej trápí rozčlenění společnosti, vyhrocené vztahy mezi lidmi a radikalizace společnosti. A za tu prý nemůže Miloš Zeman (Škromachův letitý přítel, se kterým si také jednu selfie fotku pořídil), ale dlouhodobě špatná nálada mezi lidmi. „Vždy to končilo tím, že se vytvořila poptávka po vůdci. Zatím se nenašel spojitel, ale pokud se najde, lidé půjdou za ním,“varuje Škromach a rozpovídá se o migraci. Je podle něj nutné přiznat, že Evropa migrační vlnu nezvládla, a je jedno, kolik migrantů v Česku je. „Důležité je, kolik jich mají lidé v hlavách,“pokračuje Škromach.

Na rozjímání má nyní času dost. V domě je sám, děti s rodinami přijíždějí jen o víkendu a manželka Miroslava, dlouhodobá personalistka, začala nyní podnikat v pojišťovnictví a finančnictví a velmi cestuje. „Vyměnili jsme si to. Já dříve trávil čas po republice a v Praze a rodině právě ten čas dlužím. Nelituji ale, stálo to za to. Však já prosadil jako ministr zákoník práce. Kterému odborovému předákovi se to podařilo, mít svůj zákoník práce?“doplňuje Zdeněk Škromach.

Zvoní zvonek u dveří. Právě mu přivezli modré igelitové tašky plné věcí z jeho senátorské kanceláře. Včetně obrazu spoluzakladatelky polistopadové sociální demokracie Petry Buzkové. Ta odešla z politiky před deseti lety.

Foto: 3x Anna Vavríková, MAFRA a Zdeněk Škromach

„Pan Selfie“Zdeněk Škromach ukládá do garáže věci ze své senátorské kanceláře, které mu právě přivezli. Chce být dál aktivní na sociálních sítích, k čemuž mu má sloužit „selfie tyč“. Její pomocí natáčí videa, ve kterých promlouvá k občanům. Stihl si vyfotit i „selfie“s autorem reportáže.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.