Pražská kavárna šlápla vedle

MF DNES - - NÁZORY - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Středeční večer zdramatizovala zdánlivě zásadní událost. Vedení televize Prima podle mnohých zcenzurovalo poslední epizodu Show Jana Krause, v níž vystupovali Jiří Brady a ministr Daniel Herman. Jenže jak se událost odvíjela dále, začala se ukazovat jiná, mnohem zásadnější věc. Že jsou lidé, kteří se po prezidentské volbě nedokázali poučit, a že příliš okatě ukazovaná nadřazenost poškozuje je samotné.

Co se stalo? Místo nové epizody Show Jana Krause pustilo vedení televize už odvysílaný díl. Na začátku „Bradyho“dílu totiž vystoupili zástupci veřejnosti, které se začalo přezdívat pražská kavárna. V čele s Michaelem Žantovským a Michaelem Kocábem se přišli vymezit vůči prezidentu Zemanovi.

Nejdřív se začalo spekulovat, kdo vlastně televizi s česko-švédskými majiteli ve skutečnosti vlastní. Číňané? Druhý den ráno si však vedení Primy vše rozmyslelo a rozhodlo, že pořad odvysílá včetně „srazu“pražské kavárny. Rychle se ukázalo, že zveřejnění záběrů hraje do not prezidentu Zemanovi.

Proslovy odpůrců Zemana totiž mnohým obnovily nejhorší vzpomínky na prezidentskou volbu a připomněly jim, proč ve druhém kole nešli volit nebo proč hodili hlas současnému prezidentovi. Osobnosti, které tehdy „pomohly“Zemanovi na Hrad, stále neopustilo přesvědčení o neomylnosti vlastních názorů. A velká část národa to vnímá jako projev nadřazenosti nepříliš odlišný od toho, jímž ji obdařují lidé z Hradu.

Z průzkumu agentury Median ohledně voličských preferencí pro nadcházející prezidentské volby přitom vyplývá, že pokud má mít Zemanův protikandidát šanci ho porazit, nesmí ho pořád za každou cenu kritizovat. A už vůbec nesmí urážet jeho voliče. Vyhraněných protizemanovských voličů je totiž ve společnosti jen asi 20 procent. A k těm musí Zemanův protikandidát získat i ty, kteří mají na prezidenta neutrální názor a dokážou se na něj občas naštvat.

Povýšené odsudky v Krausově pořadu by pro tyto voliče mohly posloužit spíš jako odstrašující příklad. A naopak Zemanovi v rámci jeho nesmírně ostudné kauzy Brady pomoct. Pražská kavárna totiž nezafungovala jako pojítko mezi lidmi naštvanými kvůli nevyznamenání muže, jenž přežil holokaust, ale jen mezi těmi, kteří jsou na prezidenta naštvaní neustále. A ty ostatní ze svých řad opět vyčlenila. Tak se Zeman porazit nedá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.