Zeman na Hradě a Vítkově. Červené trenky v ulicích

Po delší době se na demonstracích v pražských ulicích mluvilo o něčem jiném než o uprchlících a islámu. Program oslav 28. října zůstal ve stínu odlišného tématu: protestů proti prezidentovi.

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller s přispěním Kateřiny Havlické a Simony Svobodové

Oslavy 98. výročí vzniku samostatného československého státu včera v Praze nezačaly, jak je zvykem, pietním aktem na vítkovském památníku. Přibližně o půl hodiny jej totiž předstihlo setkání rektorů vysokých škol, kteří se odmítli zúčastnit udílení vyznamenání na Pražském hradě, a studentů, kteří je přišli podpořit. Společně položili věnce u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

„Přišla jsem podpořit studentskou iniciativu. Nelíbí se mi ale, že oslava státního svátku není jednotná. Podstatou 28. října je sjednocení, ne rozdělení,“řekla jedna ze studentů. Právě rozdělení společnosti podnícené sporem o vyznamenání Jiřího Bradyho se však včera zdálo být hlavním tématem dne.

V ulicích se odehrálo několik akcí, které nejsou pro oslavy založení státu zcela běžné. „Kdyby Hrad nedělal v poslední době takovou politiku, jakou dělá, a kdyby mluvčí Ovčáček nebyl tak aktivní a neříkal tak provokativní věci, jaké říká a píše na Twitter, nikdo žádnou akci svolávat nebude,“myslí si politolog Kamil Švec. Podle něj dříve nebývalo zvykem 28. října v ulicích demonstrovat, na rozdíl od oslav výročí sametové revoluce.

Uprchlíci jsou vyčerpané téma

Od loňských oslav 17. listopadu se však včerejší dění v Praze dost lišilo. Do ulic se totiž takřka nedostala otázka uprchlické krize. A to i přesto, že si Blok proti islamizaci na téměř celý včerejšek zamluvil Albertov i náměstí Míru.

Magistrátu dokonce nahlásil, že se jeho akcí zúčastní celkem čtyři tisíce lidí. Ti se ale nakonec neukázali. Iniciativa totiž na svůj Facebook napsala, že žádnou demonstraci nepořádá a místa si zabrala jen proto, aby na nich nemohli demonstrovat „levičáci a fanoušci islámu“.

Už to chvíli vypadalo, že se na téma migrace v ulicích vůbec mluvit nebude, ale odpoledne se na Václavském náměstí sešlo asi sto lidí, které tam svolal Karel Janko, předseda krajně pravicové České strany národně socialistické 2005. Řečníci mluvili o nebezpečí plynoucím z přijímání migrantů, provolávali hesla jako „Nic než národ!“či „Braňte prezidenta!“a požadovali demisi vlády. Organizátory protestní akce na Staroměstském náměstí, která se odehrála později večer, označovali za fašisty. Řada přihlížejících držela v rukou zelené karty, které zdvihala při každé zmínce o prezidentu Zemanovi.

Proti loňským demonstracím během 17. listopadu byl však včera počet odpůrců migrace v ulicích citelně nižší. „To téma se do jisté míry vyčerpalo. Hovořit stále o nějakých uprchlících jednoduše nelze, když tady žádní nejsou,“dodává Švec.

O kousek níže se pak na Václavském náměstí seřadili monarchisté, kteří se za zvuku kapely vydali na pochod Prahou. Nesli si s sebou transparenty s nápisy jako „Dost bylo republiky!“či „Monarchie je moderní a evropská“.

Tradičním ceremoniálem byl dopolední pietní akt na Vítkově. Kromě prezidenta republiky Miloše Zemana se jej zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr obrany Martin Stropnický.

Události přihlížela kromě veteránů a nastoupených vojáků také asi stovka diváků. Věnec k památníku položila i primátorka Adriana Krnáčová nebo kardinál Dominik Duka. Památku všech, kdo položili životy ve válečných konfliktech, si přítomní připomněli minutou ticha, na kterou navázal působivý přelet bojových letadel a vrtulníků české armády. Trojice vrtulníků Mil Mi-24 na nebi dokonce vykreslila červenomodrobílou trikoloru. Prezident se poté vydal na Hradčanské náměstí, kde vyslechl slavnostní přísahu více než osmi set vojáků Armády České republiky.

Dostaveníčko pod orlojem

Příslovečnou korunu „pouličním“událostem nasadilo až večerní shromáždění na Staroměstském náměstí, svolané jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě, kde prezident uděloval státní vyznamenání. Účastnilo se ho několik tisíc lidí, kteří náměstí zaplnili tak, že se tam takřka nedalo hnout. „Vybrali malé náměstí,“ozývalo se proto z davu. Na tlačenici „vyzráli“policisté, kteří stáli na soše Jana Husa a fotili si vše, co se dělo na pódiu.

Lidé v davu měli české vlajky, ale i plakáty s karikaturami prezidenta a posměšné transparenty. „Zemane, omluv se, máš za co,“stálo na jednom z nich. „Zemane, vrať se do člunu,“hlásal druhý. Skupina studentů Fakulty sociálních věd UK si dokonce přinesla velké červené trenky, pod kterými se chtěl neustále někdo fotit. „Přišli jsme oslavit státní svátek a trenky jsme si zvolili jako symbol odporu proti tomu, co se dělo poslední rok,“uvedla dvaadvacetiletá studentka Veronika.

Celou akci moderoval Michal Horáček, který nedávno oznámil kandidaturu na nejvyšší úřad v zemi.

Akce se zúčastnil i sám Jiří Brady. Kromě hudebníků vystoupila na pódiu i řada řečníků, například poslankyně Miroslava Němcová či ministr Herman. Ten uvedl, že politika se dá dělat čestně a nemusí být jen svinstvo, a zopakoval, že setkání s dalajlámou nelituje.

Převažujícím tématem byla nespokojenost řečníků s vystupováním

Miloše Zemana a s jeho údajnou snahou nasměrovat Českou republiku na východ.

„Vzpomeňme ty, kteří nás na toto náměstí přivedli. Byli to přece Václav Havel a dalajláma a také pan Jiří Brady. To oni nám připomínají, že Česká republika se nesmí stát ani firmou, ale ani obchodovatelnou položkou,“řekl Petr Pithart.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Vlajky pod orlojem Na Staroměstském náměstí se v podvečer sešlo několik tisíc lidí. Přihlíželi programu, který měl sloužit jako alternativa k předávání státních vyznamenání na Hradě. Akci moderoval Michal Horáček, který nedávno oznámil kandidaturu na prezidenta.

Z podhradí Věnec na Vítkově položila i primátorka Adriana Krnáčová. 2x foto: Petr Topič, MAFRA

Pieta 98. výročí vzniku samostatného Československa uctil prezident nejdříve u památníku na Vítkově.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.