Austrálie chce přitvrdit. Ilegálové doživotně nepřekročí hranici

Australská vláda chce přitvrdit politiku vůči ilegálním migrantům. Ty, kteří se pokusí o nezákonný přechod hranic, nevpustí do země ani jako turisty.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Dagmar Langová redaktorka MF DNES

Austrálie o víkendu oznámila, že hodlá přitvrdit ve své protiimigrační politice. Odmítnutým žadatelům o azyl, kteří se pokusili dostat do země nelegálně, chce udělovat doživotní zákazy cest do Austrálie. Nebudou smět přijet už ani jako turisté a podnikatelé či prostřednictvím sňatku s australským občanem. Jak napsala agentura AP, cílem je přimět migranty hlavně ze zemí Asie, Blízkého východu a Afriky, aby ještě více zvážili, zda budou využívat služeb pašeráků a pokoušet se do země dostat ilegálně.

Australský premiér Malcolm Turnbull hodlá návrh předložit parlamentu k projednání už příští týden. Podle něj nová opatření budou znamenat mnohem férovější přístup k těm uprchlíkům, kteří postupují legálně a žádají o vízum.

„Štědrý humanitární program a harmonická multikulturní společnost závisí na tom, zda australská vláda dokáže ohlídat hranice,“zdůraznil premiér. Jak dodal, je třeba poslat pašerákům lidí i jejich pasažérům jasný vzkaz, že už nikdy nebudou mít šanci do země vstoupit legálně.

Oznámení australského premiéra přichází tři roky poté, co země zavřela dveře všem migrantům snažícím se připlout na lodích. Ve snaze zmírnit příval migrantů a také zabránit jejich utonutí na pašeráckých bárkách v oceánu jsou nelegální migranti odsouváni na ostrov Nauru nebo na ostrov Manus, který patří Papui-Nové Guineji. Oběma státům, kde mohou běženci zůstat, požádat o azyl v jiné zemi anebo odkud se mohou vrátit do země původu, Austrálie za zadržování migrantů platí. Zákaz vstupu do Austrálie se bude vztahovat už i na ně, výjimku budou mít jen lidé mladší 18 let.

V letech 2007 až 2013 připlulo do Austrálie podle agentury AP na lodích zhruba 51 000 žadatelů o azyl. Od roku 2014, co země zpřísnila opatření, se už však žádné pašerácké lodi nepodařilo vysadit lidi na australském břehu. Organizace na obranu lidských práv za to Austrálii kritizují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.