Cena pro autisty i fotbalisty

MF DNES - - KULTURA - — Mirka Spáčilová

Loni porota festivalu dokumentů nevyhlásila v domácí soutěži Česká radost vůbec žádného vítěze, letos si to vynahradila – vyhrály hned dva snímky.

Konkrétně FC Roma, příběh fotbalového týmu bojkotovaného kvůli romským hráčům, který natočili Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar, a Normální autistický film, jenž v režii Miroslava Janka nachází nezvyklý pohled na autismus coby projev odlišnosti. „V Jankově pohledu se jinakost stává výjimečností, FC Roma zase zosobňuje protirasistický film bez potřeby odvolávat se na pozitivní stereotyp,“shrnula své rozhodnutí porota. Oba vítězné snímky už před jihlavskou soutěží prošly karlovarským festivalem.

Divákům se nejvíce líbil jiný domácí dokument – Miluj mě, jestli to dokážeš, ve kterém Dagmar Smržová sleduje zrod nové služby, sexuální asistence pro postižené.

Nejlepším světovým filmem se stal francouzský titul Strašidla obcházejí Evropou, cenu za přínos světové kinematografii převzala režisérka Drahomíra Vihanová, která podle ředitele festivalu Marka Hovorky „inspiruje nové generace vlastní tvorbou, neústupností a charakterem“. Šestaosmdesátiletá Vihanová proslula mimo jiné portréty režiséra Františka Vláčila, klavíristy Františka Raucha či zpěvačky Evy Olmerové. Dvacátý ročník jihlavské přehlídky uvítal více než čtyři tisíce návštěvníků, z toho přes tisícovku tvořili filmoví profesionálové.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.