Internet za deset let zrychlil stonásobně

Během posledních deseti let se rychlost internetového připojení českých domácností zvýšila zhruba stonásobně a více. Připojení přes telefonní linku o rychlosti 40 či 50 megabitů za sekundu už totiž dnes není žádnou výjimkou: Ověřit si to můžete na www.zry

MF DNES - - FRONT PAGE -

Vysokou rychlost přitom domácnosti potřebují čím dál víc. Zatímco před deseti lety mělo podle informací Českého statistického úřadu počítač jen asi 36 procent domácností, ke konci roku 2015 už jich bylo 73 procent, přičemž více než polovina těchto domácností měla dva a více počítačů. U rodin s dětmi je počítač téměř jistotou, má jej 94 procent z nich.

„Nejde jen o počítače – lidé dnes mají celou řadu nejrůznějších zařízení, která připojení k internetu v jejich domácnostech využívají: chytré telefony, tablety, chytré televize nebo službu O2 TV, čtečky knih, ale třeba i zabezpečovací zařízení, online kamery či chytré meteostanice,“říká Jan Hruška, ředitel fixních služeb O2.

Nejvíce dat spotřebuje video

„Největším žroutem dat je video. Standardní kvalita televizního vysílání potřebuje připojení o rychlosti přesahující 2 Mb/s, Full HD video už ale téměř 6 Mb/s,“upřesňuje Jan Hruška, ředitel fixních služeb O2. O2 třeba pro svou internetovou televizi O2 TV doporučuje minimální rychlost přípojky 3,5 Mb/s, ale spíše ještě vyšší. Video ve vysoké kvalitě si přitom lidé nepřehrávají jen na počítači, ale také například na displeji mobilního telefonu.

Rychlost internetu lidé dost často ani nevnímají. Na běžnou práci s internetem – prohlížení webových stránek či práci s e-maily – klidně stačí jen 2 Mb/s. Pokud ale třeba rodiče doma používají internetovou televizi a jejich děti současně koukají na videa na tabletu či mobilu, rázem potřebují vyšší rychlost.

Před deseti lety nám stačilo 0,5 Mb/s

Zatímco dnes dosahuje reálná průměrná rychlost internetového připojení v Česku podle mezinárodní studie Akamai 17,7 Mb/s, ještě před deseti lety, tedy v době, kdy domácnosti ve velkém přecházely od takzvaného vytáčeného připojení k internetu (prostřednictvím modemu) na fixní připojení prostřednictvím ADSL, byla nejčastější rychlost připojení 0,5 Mb/s.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.