Videa ovládnou internet

MF DNES - - FRONT PAGE -

videí denně na internetu zhlédnete? Jen málokdo odpoví, že žádné. Internetové video se stalo naprostou samozřejmostí, dokonce takovou, že některé televize vysílají jenom přes internet.

Podle rozsáhlého mezinárodního průzkumu telekomunikační společnosti Ericsson už pětina náctiletých stráví sledováním videí na YouTube denně více než tři hodiny!

Zatímco ještě v roce 2011 strávili lidé sledováním online videí v rprůměru 2,9 hodiny týdně, o čtyři roky později to už bylo šest hodin týdně. Ukazuje to průzkum Ericsson Consumer Lab mezi diváky v několika vyspělých zemích po celém světě.

Oblibu sledování videa na internetu poNedokážu tvrzují také čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) – více než polovina (53 procent) jednotlivců používajících internet na něm sleduje videa, což se tak řadí k nejčastěji uváděným online aktivitám.

Video potřebuje rychlý internet

Sledovat online video, aniž by se obraz trhal nebo aniž by uživatel musel dlouho čekat, až se video načte, vyžaduje pochopitelně spolehlivé a rychlé připojení k internetu. Čím kvalitnější obraz je, tím vyšší rychlost potřebuje. Full HD video si ještě vystačí se zhruba 6 Mb/s. Když ale například v domácnosti sleduje video více uživatelů současně, nároky na rychlost se násobí.

Ještě vyšší rychlost si pak vyžádá video s rozlišením obrazu 4K, které spotřebuje kolem 25 Mb/s. Proto nesmí operátoři zahálet a musí zrychlovat připojení svých zákazníků. „Od listopadu zvyšujeme rychlost nejvyššího tarifu v pevné síti z 50 až na 80 Mb/s,“oznámil nedávno Jan Hruška, ředitel pro fixní služby v O2.

Operátoři zrychlují

Operátoři ale kvůli videu musí zrychlovat také přenosové sítě, které video dopraví od vysilatele, ať už je to třeba Česká televize, YouTube, nebo Facebook, napříč sítí k zákazníkům. Například během letošního mistrovství světa v hokeji přenášela síť O2 ve špičce data rychlostí 237 Gbps, díky čemuž mohlo přes internet sledovat zápas Česka s USA 320 000 zákazníků současně. To by nešlo bez optických kabelů a nejmodernějších zařízení, která tak obrovský tok dat usměrňují. Videa přitom lidé sledují i na mobilních zařízeních, a právě to je i důvodem, proč se také mobilní sítě neustále vylepšují a zrychlují.

„Od listopadu zvyšujeme rychlost nejvyššího tarifu v pevné síti z 50 až na 80 Mb/s,“Jan Hruška, ředitel pro fixní služby v O2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.