V říjnu byl plný Staromák. Co se chystá v listopadu?

Vojtěch Dyk zatím nechce prozradit, co umělci plánují na příští státní svátek

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Pražskému magistrátu nahlásilo na 17. listopad protizemanovské akce už několik organizátorů.

Několik tisíc lidí se minulý pátek podařilo dostat na pražské Staroměstské náměstí organizátorům protestu proti prezidentu Miloši Zemanovi, další vystoupení proti němu se chystají za necelé tři týdny – během výročí 17. listopadu.

Pražskému magistrátu už na tento den protizemanovské akce nahlásilo několik lidí. Ti, kteří svolali demonstraci na státní svátek 28. října, však mezi nimi tentokrát nejsou.

„Vedu delegaci zemědělského výboru do Vietnamu, takže budu 17. listopadu mimo,“uvedl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN), který svolal páteční shromáždění na Staroměstské náměstí.

Prezidentský kandidát, textař a publicista Michal Horáček, jenž vystoupil v roli moderátora a jehož agentura akci zajišťovala, také na 17. listopadu nic vlastního neplánuje.

„To byla náhlá akce, kde jsem byl naposledy jako producent a moderátor. Určitě se na některé z akcí objevím, ale vlastní organizovat neplánuji,“říká Horáček.

Umělci: Vzhůru na náměstí

Tajemně se zatím tváří umělci, kteří stojí za výzvou k občanskému neklidu kvůli chování prezidenta Zemana.

Jejich lídr – herec a zpěvák Vojtěch Dyk – však o víkendu naznačil, že se zřejmě něco chystá. Na otázku iDNES.cz „Můžete prozradit, co konkrétního chystáte na 17. listopad?“, odpověděl lakonicky: „Nemůžu.“

Na videu, ve kterém se společně s hercem Jiřím Bartoškou obracejí na veřejnost, přitom vyzvali, aby se lidé „17. listopadu opět sešli na náměstích a zvážili další kroky nutné na ochranu demokracie“.

Do Prahy tak oficiálně svolává lidi například aktivista Jan Cemper, který organizuje akci s názvem Nezapomínáme! Jde podle něho o připomínku boje za svobodu, ale i o protest proti populismu a politice Miloše Zemana. Hlavní část jeho akce se má odehrát na Hradčanském náměstí, kam přijde průvod lidí z Albertova.

„Pozval jsem například profesora Martina C. Putnu, literárního kritika a historika, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem,“uvedl Cemper.

Ani Václavské náměstí nepřijde zkrátka. V horní části se bude připomínat Den boje za svobodu a demokracii, ve spodní pak budou protestovat antiislamisté. Ti si zamluvili také náměstí Jana Palacha.

Za Zemana v Letenských sadech

Iniciativa Bezkomunistu.cz si zase připomene oběti komunistického režimu živým řetězem na Národní třídě a studentská část akademického senátu Univerzity Karlovy pořádá vzpomínkovou akci na Albertově, která naváže na pietní akt u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici.

Lidé, kteří podporují prezidenta Miloše Zemana, se sejdou v Letenských sadech.

Extremisté si pro letošek vybrali Brno, kde Dělnická strana sociální spravedlnosti pořádá demonstraci na Moravském náměstí. Vystoupit by měli i dva slovenští poslanci Kotlebovy krajně pravicové Ludové strany Naše Slovensko.

Právě zde se dají očekávat i nepokoje, protože už nyní na sociálních sítích někteří z účastníků plánují pochod napříč Brnem. Podobný město zažilo loni, tehdy došlo při demonstraci proti běžencům i na potyčky s policií.

Ne prezident, ale mluvčí

Skutečnost, že se minulý pátek na protestu proti Miloši Zemanovi sešly v Praze tisíce lidí, okomentoval včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec. Vinu za to podle něho nese Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Myslím si, že některá vyjádření mluvčího Jiřího Ovčáčka způsobila, že přišlo tolik lidí. Některým jeho prohlášením nerozumím,“připustil ministr vnitra, podle kterého na shromáždění dorazilo zhruba 15 tisíc lidí.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Proti Zemanovi Podle ministra vnitra Milana Chovance dorazilo na páteční pražskou demonstraci proti Miloši Zemanovi kolem patnácti tisíc lidí. Na 17. listopad její organizátor Petr Gazdík už další nesvolává. Nic vlastního neplánuje ani Michal Horáček.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.