Dyk: Zeman lže a provokuje

MF DNES - - Z DOMOVA - — Václav Ferebauer

Herec a zpěvák Vojtěch Dyk se postavil do čela výzvy umělců, kteří nabádají veřejnost k občanskému neklidu kvůli chování prezidenta Miloše Zemana. V e-mailovém rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že mu vadí lži a provokace z Hradu.

Proč jste se do výzvy pustili?

Nejsem spokojený se současnou politickou situací. Nejen na Hradě. Přál bych si vyvolat diskusi na toto téma s lidmi různých profesí, ideálně v rámci celé republiky.

Jaké máte na vaši výzvu zatím reakce?

Ke mně se dostanou hlavně ty pozitivní. Nabídky pomoci v organizaci, podpora... Anonymní komentáře na sociálních sítích nevnímám, ať pozitivní, či negativní. Zvláštní věcí, kterou jsem vypozoroval na internetových diskusích, je, že se nestrefují ani tak do našich názorů jako spíš do nás samotných. Myslím, že tohle je například jeden z mnoha důsledků současné hradní politiky.

Co vám na chování prezidenta vadí nejvíc?

Že lže a provokuje...

Vyzýváte k občanskému neklidu. Nebojíte se, že by to mohlo vést až k nepokojům či násilí?

Já chci vyzvat hlavně k dialogu. A ano, dialog může vyvolat hádku, hádka může vyvolat rvačku. Ale to už tak bývá od dávných věků ve všech hospodách. Takže vlastně žádná změna.

Po Zemanovi žádáte omluvu za lži a hrubost. Není to naivní požadavek, když se neomluvil ani po nařízení soudu?

Už jsme si zvykli na to, že požadovat po prezidentovi, aby se omluvil, je naivní. Kde se to vzalo? Velikost státníka (člověka) přece přímo souvisí i s jeho schopností uznat svou chybu.

Chcete pomocí občanského neklidu umravnit prezidenta? Nebo máte ambici, aby odstoupil?

Až takový úspěch s naší výzvou nečekám.

Foto: iDNES.cz

Vyjděte na náměstí Herci Vojtěch Dyk a Jiří Bartoška natočili výzvu k občanskému neklidu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.