Bezva finta: úředník milionářem

MF DNES - - FRONT PAGE - Michal Šverdík

PROSTĚJOV Vysoce postavený úředník prostějovské radnice Kamil Janeček vydělal na transakci s pozemky na kraji Prostějova, jejichž cena po změně územního plánu sedmkrát vzrostla. Janeček s manželkou a sousedem koupili v roce 2010 odjedena osmdesátiletého důchodce po leza 672 tisíc koruna nyní ho jako průmyslovou zónu za téměř pět milionů korun prodali městu.

Transakci letos v září schválilo městské zastupitelstvo v Prostějově, které souhlasilo s tím, že za pozemek o rozloze přes 13 tisíc metrů čtverečních zaplatí 4,97 milionu. Na podezřelý obchod upozornil nezávislý opoziční zastupitel František Filouš. Zvláště zarážející je přitom skutečnost, že onen úředník na magistrátu pracuje jako vedoucí oddělení rozvoje a investičních záměrů.

Filouš zveřejnil, že Janeček zmíněný pozemek koupil v roce 2010 jako pole. Poté se začalo jednat o změně územního plánu a po jejím uskutečnění se lokalita stala místem pro výstavbu průmyslové zóny. Cena parcel okamžitě sedminásobně vystřelila nahoru.

„Jsem přesvědčen, že to v žádném případě není v pořádku, a vidím to jako zásadní pochybení rady města, která si situaci nepohlídala. Její povinností je, aby úředníci, kteří disponují citlivými informacemi týkajícími se změn územního plánu, nebyli ve střetu zájmů. Oddělení rozvoje a investičních záměrů přitom přímo koordinuje a zajišťuje pořizování a aktualizaci strategických dokumentů města,“odsoudil transakci zastupitel Filouš.

Vedoucí oddělení rozvoje a investičních záměrů Janeček se k věci odmítl vyjádřit. Jeho manželka Renata Janečková tvrdí, že na transakci není nic podezřelého. „V roce 2010 jsme měli nějaké peníze a sháněli pozemek, který bychom koupili. Našli jsme majitele, který chtěl půdu prodat. Nabídl ji městu, a to ho odmítlo. Takže jsme jeho pozemek koupili. Nyní jsme ho prodali přes realitní kancelář, která ho mimo jiné nabízela i městu, a to souhlasilo. Žádnou citlivou informaci jsme nikdy nezneužili. Každému musí být přece jasné, že cena pozemků na okraji velkého města poroste,“hájí se Janečková.

Prostějovský magistrát se svého úředníka zatím zastává. „Byl to standardní postup, přišla nám nějaká nabídka, je to průmyslová zóna a tomu odpovídala i cena. Za stejnou cenu se vykupovaly pozemky také na druhé straně. I v minulosti jsme od některých úředníků magistrátu kupovali pozemky a nikdo si toho nevšímal. Nemůžeme jim přece zakázat, aby vlastnili půdu,“reagoval náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil.

Podle Martina Kameníka, předsedy sdružení Oživení, které se zabývá transparentností veřejné správy, problém řeší zákon o úřednících. „Tam jsou obecné povinnosti úředníků. Jednou z nich je předcházet střetu zájmů a nezneužívat postavení a informací v soukromém zájmu. Pokud by se prokázal opak, mohl by to být i trestný čin. Prověřit by to proto měl tajemník magistrátu,“nabádá Kameník. Tajemník prostějovského magistrátu je až do pondělí mimo radnici.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.