Bushovi už prý mají jasno, svůj hlas Donaldovi nehodí

MF DNES - - ZE SVĚTA -

WASHINGTON Bývalí republikánští prezidenti George Bush starší a George Bush mladší pravděpodobně nebudou v úterních prezidentských volbách hlasovat pro kandidáta své strany Donalda Trumpa.

O rozhodnutí, komu dá prominentní rodina Bushů hlas, informoval včera George P. Bush, syn bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe, který se v primárkách Trumpovi neúspěšně postavil. Ani jeden z obou bývalých prezidentů Trumpa v kampani nepodpořil. Jeb Bush, bratr George Bushe mladšího, přitom už dříve oznámil, že ve volbách nebude hlasovat pro Trumpa ani pro Clintonovou.

George P. Bush tak bude z rodiny zřejmě jediný, kdo bude Trumpa volit. Nechce se prý protivit stranickému rozhodnutí. Agentura AP k tomu poznamenala, že odpor obou bývalých prezidentů proti kandidátovi vlastní strany je v dějinách vysoké americké politiky bezprecedentní.

K volbě pro demokratku Hillary Clintonovou pak včera vyzval dosluhující demokratický prezident Barack Obama. Apeloval na voliče Demokratické strany, aby bez ohledu na etnický původ přišli k volbám a podpořili Hillary Clintonovou, neboť v sázce je budoucnost Spojených států i světa. Donald Trump vzápětí Obamovu agitaci odsoudil a doporučil mu, aby se místo kampaně raději zaměřil na správu země.

Podle průzkumů mírně vede Clintonová. Sondáž The Washington Post / ABC News a The New York Times / CBS ji nad Trumpem favorizuje o dva, respektive tři procentní body. Průzkum agentury Reuters a společnosti Ipsos jí dává náskok až šest procentních bodů. Hlavní boj se podle stanice CNN nyní vede o Arizonu, Floridu, Nevadu a Pensylvánii. V Arizoně má Trump o pět procent víc, na Floridě jsou síly téměř vyrovnané, Clintonová tam však mírně vyhrává.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.