Co se stane, když Trump volby neuzná? Mnoho možností nemá

MF DNES - - ZE SVĚTA -

WASHINGTON Republikán Donald Trump opakovaně prohlásil, že svou případnou porážku s demokratkou Hillary Clintonovou nemusí uznat. Ústavní experti se však shodují v tom, že Trump má jen velmi omezené možnosti, jak může volby napadnout.

„Jedním ze způsobů je cesta, kterou zvolil Al Gore,“říká politolog James McCann. Al Gore v roce 2000 v souboji s republikánem Georgem Bushem ml. nejdříve porážku uznal, ale když se ukázalo, že výsledek v rozhodující Floridě je otevřený, svá slova vzal zpět. Hlasování na Floridě následně napadl u soudu, ale ještě před verdiktem slíbil, že se rozhodnutí justice podřídí. To také později učinil a Bushe uznal vítězem.

Odborník na volební právo Edward Foley z Ohijské univerzity má tři základní scénáře. Prvním je očividný debakl, kdy o poraženém nebude pochyb. Druhou možností je situace, kdy stav v klíčových státech bude natolik těsný, že nebude bez přepočítání hlasů možné vítěze oznámit, jako tomu bylo na Floridě.

Poslední alternativou bude těsný souboj, který sice podle prozatímních výsledků bude mít vítěze, ale budou panovat pochyby, zda korespondenční či jiné mimořádné hlasovací lístky nemohou konečné pořadí změnit. To se stalo v roce 2004 v Ohiu, kdy demokrat John Kerry vyčkal s uznáním porážky od George Bushe mladšího až do následujícího rána místního času. Pokud nastane první případ a Trump utrpí volební výprask, nebude mít neuznání podle Foleyho žádný praktický dopad, neboť volební komise výsledky i tak certifikuje jako konečné a platné. V ostatních případech, pokud nepomůže k uzavření výsledku následné přepočítání, se může neúspěšný kandidát obrátit na soud, aby zpochybnil konečné pořadí či volební dění.

Donald Trump už opakovaně prohlašoval, že při hlasování může docházet k manipulacím v jeho neprospěch, ale žádné důkazy o tom nepředložil. Na jeho podporu vzniká rozsáhlá síť dobrovolníků, kteří chtějí jako občanské hlídky sledovat hlasování ve volebních místnostech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.