Krejčíř ve vězení drží hladovku

MF DNES - - ZE SVĚTA -

nynější hlavu státu jeho dcera Čche Son-sil. Jihokorejský tisk dokonce zmiňuje, že jí údajně zprostředkovávala poselství zemřelé matky ze záhrobí.

Tvrdý boj o vše

Pokud by šlo jen o fušování do okultismu, stěží by teď tisíce Jihokorejců žádaly demisi prezidentky.

Vyšetřování však přináší čím dál závažnější zjištění.

Pak Kun-hje přiznala, že své dlouholeté kamarádce poskytovala koncepty svých projevů a nechávala ji do nich zasahovat. Za to se v televizi národu omluvila. Ve snaze o politické přežití však už obětovala řadu vysoce postavených členů své administrativy. Ve středu musel „kvůli současné situaci“skončit sám premiér Hwang Kjo-an a také ministr financí Ju Il-ho. Nahradili je k ní ještě loajálnější lidé, kteří v minulosti pracovali na vysokých postech v prezidentské kanceláři.

Mnoho Jihokorejců vnímá situaci jako tragickou pro jejich zemi. Někteří představitelé opozice volají po reformě ústavy, neboť prezidentský úřad podle nich koncentruje až příliš velkou moc.

Skandál nutí Jižní Koreu obracet se do minulosti a ptát se, do jaké míry demokracie v zemi skutečně zakořenila. Jiní vidí v reakci občanů spíše pozitiva: „Ukazuje se, že Korejci už nehodlají tolerovat podobné chování a chápou je jako porušování svých práv,“napsal Namhee Lee z Centra pro korejská studia na Kalifornské univerzitě. Čech Radovan Krejčíř zahájil hladovku na protest proti podmínkám v jihoafrickém vězení s maximální ostrahou, kam byl nedávno převezen kvůli údajným plánům na další pokus o útěk. Dozorci tam na Krejčíře dohlížejí, i když spí nebo jde na toaletu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.