Devianti děsí studentky z kolejí

Břevnovské koleje obchází několik úchylných mužů. Policie dívkám vytýká, že hned nevolají 158

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická

BŘEVNOV Nepříjemná letitá tradice, že se na jaře a v létě u studentské koleje Hvězda vyskytne několik mužů obtěžujících ženy, se zdá porušena. Už se totiž objevují i na podzim. Naposledy v sobotu překvapil mladý exhibicionista dívku, která procházela kolem křoví u bývalé hospůdky Na Hvězdě. I místo výskytu deviantů je nové, tato cesta dosud mezi studentkami platila za tu nejbezpečnější.

„Měl brýle s tmavými, celkem výraznými obroučkami. Na sobě měl tmavou bundu s bílými pruhy a na hlavě asi kšiltovku. Vypadal jako student. Něco mi řekl, ale nerozuměla jsem mu. U toho onanoval,“popisuje víkendový zážitek sedmadvacetiletá Iveta, která studuje chemii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. Ukájejícího se mladíka podle svých slov viděla před půl osmou večer. „Hlásila jsem to měšťákům, aby věděli, že se to tu opakuje. Prohlédli to tam, ale nic nenašli,“pokračuje Iveta.

Podle slov mluvčího Prahy 6 Martina Churavého i vyjádření mluvčí městské policie Ireny Seifertové udělala studentka jednu z typických chyb vystrašených dívek. Místo na tísňovou linku 158 zavolala městskou policii .„ Svědci jdou zpravidla nejdříve na vrátnici, tam vrátní kontaktují někoho dalšího – nejčastěji městskou policii – a až teprve ta s určitým zpožděním dorazí na místo. Jenže každá minuta se počítá. A s tím, jak městská policie ještě předává případ k vyšetřování Policii ČR, je pak těžké cokoliv dokazovat,“upozorňuje Churavý.

Muže, který se uspokojoval na stejném místě, viděla jedna z obyvatelek Hvězdy už v červenci. Za bílého dne. I ona tehdy volala strážníky. O studenta podle ní nešlo. „Bylo mu asi čtyřicet, měl hnědé rozcuchané vlasy, modré tepláky a myslím, že pruhované modrobílé triko. Vypadal jako mentálně postižený. Poté, co jsem vzala do ruky telefon, začal utíkat,“vypráví pětadvacetiletá studentka přírodovědecké fakulty, která si nepřála uvést své jméno.

Exhibicionisté s podobnými potřebami jsou tedy na Hvězdě nejméně dva, ale možná i tři. Na konci srpna se totiž ve dvou dnech za sebou stal tentýž incident na druhé straně areálu, a to na místě mezi studentkami proslulém – na tmavé pěšince pod stromy vedoucí od Ankarské ulice směrem k prvnímu bloku koleje. Tam byly problémy nejčastěji. Policie i vedení koleje proto studentkám radily, aby zvolily cestu kolem bývalé hospody.

„Před desátou večer jsem šla na kolej, když jsem mezi dvěma keři na místě, kde není moc světla, uviděla muže, jak je prohnutý v zádech, kalhoty má stažené, drží se v rozkroku a dívá se na mě. Radši jsem se na něj nedívala a rychle odešla,“popisuje studentka archeologie Markéta, která muže viděla 27. srpna. I ona volala na policii, ovšem až poté, co ji k tomu přemluvila kamarádka. „Byla tma, takže jsem na něj moc neviděla, ale určitě mu bylo přes třicet,“dodala. Mluvčí policistů Hulan podotýká, že na místo okamžitě přijely dvě policejní hlídky. „Ty ale žádného takového muže nenašly a ani se k nim nepřihlásila žádná oznamovatelka nebo poškozená,“uvedl.

Voyeur pod oknem

Problém s exhibicionisty i násilníky má Hvězda už dlouhá léta. Onanující muži se v okolí pohybují už nejméně sedm let. Nově se začínají ozývat i dívky z vedlejšího Větrníku, které tvrdí, že je někdo špehuje. „Okolo koleje se pohybuje jeden asi třicetiletý muž, jehož hobby je pozorovat holky zejména v přízemí a u toho masturbovat. Nevíte, co s tím udělat?“ptá se ve facebookové skupině koleje Větrník jedna z dívek. Jedno řešení by prý měla – poslat na muže studenty, kteří by čumila poučili o slušném chování.

Pozitivní zprávou je, že v případě sexuálních násilníků se situace v posledním roce uklidnila. Útočník byl dopaden. „U kolejí jsme řešili celkem tři případy znásilnění nebo pokusu znásilnění. V letech 2013, 2014 a 2015 vždy po jednom deliktu. Pachatelem je třiadvacetiletý, česky hovořící mladík, který už byl za všechny tři skutky pravomocně odsouzen,“potvrzuje mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie už před dvěma lety varovala studentky před tím, aby si neosvětlenou pěšinkou z Ankarské nezkracovaly cestu na kolej. Tehdy tam zmíněný mladík napadl dívku, která se znásilnění bránila tak zuřivě, že si poranila zuby a musela ji odvézt sanitka. Ubránila se, případ přesto vzbudil mezi studentkami strach a také hněv. Jedna z nich napsala dopis na radnici Prahy 6, která slíbila, že se postará o prosekání křoví v okolí, aby se dívky cítily bezpečněji.

Loni v červenci se ze stejného důvodu přesunula služebna městské policie z Čílovy ulice do prostor koleje Větrník. A letáková kampaň obyvatele obou kolejí upozorňovala na nebezpečí přepadení a vysvětlovala, co je potřeba po setkání s deviantem udělat. Jenže služebna plní roli spíše psychologickou a preventivní než úlohu místa „první pomoci“. Otevřeno má totiž dvakrát týdně odpoledne, a to jen hodinu. K nahlášeným incidentům stejně vyjíždějí „běžné“hlídky. Seifertová říká, že je služebna hlavně zázemím pro okrskáře. „Za městskou policii můžeme konstatovat, že je bezpečnostní situace v okolí kolejí stabilně dobrá. Služebna přispěla ke zvýšenému pohybu strážníků v okolí, což nepochybně přispívá ke zvýšené činnosti v oblasti prevence,“uvedla mluvčí strážníků.

Bylo mu asi čtyřicet, měl rozcuchané hnědé vlasy a modré tepláky. Když jsem vzala do ruky telefon, začal utíkat.

Foto: František Vlček, MAFRA

Tudy ne Pěšince pod stromy, která vede od Ankarské ulice, by se dívky měly vyhýbat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.