Sloní zadek? Rajniš staví unikátní rozhlednu

MF DNES - - PRAHA - Michaela Bůnová redaktorka MF DNES

Už brzy budou mít turisté možnost prozkoumat část Prahy 14 z nové perspektivy. V lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou vznikne čtyřiadvacet metrů vysoká rozhledna z přírodních materiálů – z jasanových prutů a dalšího dřeva. Výlet na ni už mohou Pražané plánovat. „Pokud vše půjde dobře, první návštěvníci se na ni podívají ve druhé polovině příštího roku,“říká starosta Prahy 4 Radek Vondra.

Jejím autorem je významný architekt Martin Rajniš, který má na kontě například novou Poštovnu Anežku na Sněžce. Právě při její stavbě se začalo rodit jméno nové rozhledny. Rajniš s dalším architektem, Hoffmanem, totiž tenkrát vytvořili devět návrhů a všechny obsahovaly ženská jména od A. Z návrhů byla nakonec vybrána Anežka.

„Pak jsme dělali soutěž na jinou věž a vyhrála to Bára, a tak jsme se postupně dostali k písmenu D, kdy byla vybrána Doubravka. Nakonec postavíme třeba Žežulku,“vysvětlil včera Rajniš MF DNES.

Každý druhý den je v Česku jednomu dítěti diagnostikován diabetes prvního typu. Jedním z nich je i teprve šestiletá Amálka. Té lékaři diagnostikovali diabetes mellitus prvního typu letos na jaře. „Nemoc se u Amálky začala projevovat velkou únavou, která po několik měsíců narůstala.

Rozhledna bude stát na pozemku, který si městská část vypůjčila od magistrátu. Během listopadu budou zastupitelé hlavního města jednat o tom, zda ho Praze 14 svěří do správy. „Cílem výstavby je vytvořit atraktivní dominantu, která se stane lákadlem nejen pro místní, ale i pro návštěvníky naší městské části,“říká Vondra.

Návštěvníky, kteří na rozhlednu zamíří, vyvedou dubové schody na vyhlídkovou podestu, jejíž podlaha bude ve výšce osmnácti metrů. Na podestu se vejde deset lidí.

V plánu má městská část také úpravu okolí. Dnes zarostlá krajina se zvolna promění v park s posezením, občerstvením i hřištěm pro děti. Vstup na rozhlednu, jejíž pořizovací cena se podle Rajniše pohybuje lehce nad dvěma miliony korun, bude volný. Podle informací městské části financuje výstavbu společnost Landia Management, s. r. o., která v přilehlé lokalitě Rajský vrch postavila byty.

Model z náletových dřevin

Rajniš není pro Prahu 14 žádným nováčkem. Už před dvěma roky na břehu Kyjského rybníka postavil dvanáctimetrový dvounohý artefakt z náletových dřevin, menší verzi plánované rozhledny, jejíž konstrukci si tak otestoval.

Je otázka, s jakými reakcemi se plánovaná stavba setká. Dvakrát tak menší prototyp totiž kvůli svému tvaru schytal i kritiku. „Z obrázků prototypu mě stavba, respektive

Praha 14 bude mít novou rozhlednu z přírodních materiálů. Projekt má na starosti uznávaný architekt Martin Rajniš.

Kolos z proutí Autor Poštovny na Sněžce plánuje ve vznikajícím volnočasovém areálu Na Čihadlech postavit rozhlednu z čistě přírodních materiálů, z velké části z jasanových prutů. Vizualizace: Huť architektury Martin Rajniš Martin Rajniš, architekt

Foto: SŠ umění a designu a VOŠ v Brně

Přehlídka v Motole Šaty nabujelé u krku symbolizují zduření, jeden z příznaků endokrinních onemocnění.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.