Dva góly. Sparta válí

Evropská liga třikrát jinak. Sparta míří k postupu, Plzeň ještě žije, Liberec trpí

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Palička, Radim Trusina

Nečekané. Nečekaně krásné. Mladý trenér David Holoubek vyhrál i třetí zápas v Evropské lize a se Spartou pomalu nakukuje do jarní fáze. Holoubek sice neví, jestli bude na žhavé lavičce pokračovat, protože potřebnou trenérskou licenci teprve studuje, přesto má jeho provizorní mise grády.

S nebývale rozsáhlým lazaretem (chybí mu devět zraněných hráčů!) dokázal včera večer porazit izraelské šampiony z Beer Ševy 2:0.

Téměř 13 tisíc fanoušků nevidělo vášnivý zápas plný šancí, přesto se celá Letná musela Spartě poklonit. Za perfektní taktický výkon. Za výtečnou defenzivu. Za odvahu, poctivost a touhu. Za efektivitu a zodpovědnost. Za vítězný zážitek. Pokud Sparta příště (24. listopadu) neprohraje doma se Southamptonem, získá postupovou jistotu. Poslední kolo u slavného Interu Milán by mohlo být za odměnu.

„Pokusíme si udělat radost co nejdříve, postoupit určitě chceme, ale teď hlavně musíme okamžitě přepnout na nedělní ligový zápas v Liberci. Ten musíme vyhrát,“prohlásil charizmatický kouč.

V české lize je zatím Sparta rozpačitá, je pátá, na vedoucí Plzeň ztrácí už sedm bodů. Zato v Evropě překvapuje. Sparťanům se v pohárech očividně líbí. Už v minulé sezoně došli senzačně až do čtvrtfinále Evropské ligy. Co dokážou teď?

Zatím jsou ze tří českých účastníků jasně nejlepší.

Plzeň sice prohrála jediný zápas ze čtyř, jenže tři zbylé remízy ji přišpendlily na poslední místo ve skupině. Šance na postup stále žije, ovšem po včerejší remíze 1:1 s Astrou Giurgiu se snížila.

„Už to nemáme ve vlastních rukách,“ řekl trenér Roman Pivarník. Jinak ani mluvit nemohl, vždyť Plzeň v pohárových zápasech nezvítězila už potřinácté za sebou.

Velká škoda, že včera musela na poslední chvíli měnit základní sestavu. Zraněného Limberského nahradil na levé straně obrany mladý Matějů a vážně chyboval před prvním gólem. Krmenčík rychle vyrovnal a v závěrečné půlhodině se Plzeň hnala za výhrou. Měla převahu, spoustu centrů a náznaků, Krmenčík hlavičkoval do břevna.

Chce-li Plzeň postoupit a nespoléhat se u toho jen na vrtkavé štěstí, musí zbylé dva zápasy vyhrát. A to na hřišti favorizovaného AS Řím a pak doma s Austrií Vídeň.

Liberec je na tom ještě mnohem hůř. S jediným bodem se krčí na dně a postup se mění v chiméru. Včera si Liberec lehkovážně naběhl a prohrál 0:3 s Fiorentinou.

Fotbalovým fanouškům zatím dělá radost jen Sparta.

„Doufám, že už to dotáhneme,“pravil kapitán David Lafata.

I včera se sparťanský gólostroj trefil, ale nepředbíhejme. Zprvu nažhavená Beer Ševa vůbec nepůjčovala domácím hráčům míč. Poprvé zaváhala až po 20 minutách a mělo to osudový význam. Mazaný záložník Dočkal, který při mimořádné personální nouzi překvapivě nastoupil na hrotu, napálil přímý kop do hloučku těl a záložník Bitton si ho srazil do vlastní sítě – 1:0.

Spartu gól nakopnul. Ožila a místy předváděla rychlé kombinace. Tu nejhezčí před pauzou snadno zakončil Lafata, historicky nejlepší kanonýr Sparty v pohárech. Kouzelnou přihrávku od Dočkala z pravé strany nešlo neproměnit.

Kapitán políbil snubní prsten a jeho levá ruka vystřelila prudce do vzduchu. Zpočátku rychlý a živý rytmus izraelských bubeníků v napěchovaném kotli hostí rázem uvadl. Beer Ševa zklamala. Když náhradník Ben Sahar, bývalý hráč Chelsea, trefil v 83. minutě tyč, bylo hotovo. Potlesk pro lazaret Sparta!

Foto: Michal Šula, MAFRA

Třetí výhra v řadě Sparta po úvodní prohře 0:3 v Southamptonu jen vítězí, v Evropské lize sahá po postupu do jarní části. Proti Hapoelu Beer Ševa k tomu gólem znovu přispěl kapitán David Lafata (číslo 21).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.