A teď o Číně, pane premiére

Pravicová opozice prosadila schůzi Sněmovny k zahraniční politice

MF DNES - - Z DOMOVA -

„Paní velvyslankyně sdělila, že důvody, proč Čína zrušila cestu ministra Jurečky, neumí vysvětlit.“Martin Tlapa, ministerstvo zahraničí

PRaHa Takzvaný dopis čtyř, v němž nejvyšší ústavní činitelé včetně prezidenta Miloše Zemana ujišťovali Čínu o přátelských vztazích, se pravicové opozici podařilo protlačit na jednání Sněmovny. Včera prosadila hlasy svých poslanců svolání dvou mimořádných schůzí. Na první má premiér Bohuslav Sobotka vysvětlit priority zahraniční politiky vlády, na druhé chtějí ODS a TOP 09 debatovat o možnosti dvouletého odkladu EET a od ministra dopravy Dana Ťoka vyslechnout informace o dostavbě dálnice D8. Schůze svolal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na 11. listopadu.

K požadavku diskuse o zahraniční politice opozici podle šéfa ODS Petra Fialy vyprovokoval zmatek kolem nedávné návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Zahraniční politika země je však podle něj zmatená, nejasná a postrádá cíl a priority dlouhodobě. Debatě o ní se přitom Sobotka opakovaně brání, dodal Fiala.

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa se mezitím setkal s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching, po níž chtěl, aby mu vysvětlila, proč čínští ministři zrušili plánované setkání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Tlapa po setkání řekl, že velvyslankyně důvody zřejmě ani sama nezná. „Paní velvyslankyně sdělila, že ty důvody neumí vysvětlit, nemá informace z ministerstva zahraničí,“řekl. Zrušení cesty dávají politici do souvislosti s Jurečkovou podporou jeho stranického kolegy Daniela Hermana poté, co byl ministr kultury kritizován za setkání s dalajlámou. Jurečka měl koncem týdne v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. Peking jednání začátkem týdne odvolal s tím, že „obě strany důvody znají“.

Čína považuje dalajlámu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje.

Tlapa připustil, že o dalajlámovi s velvyslankyní mluvil, ale podle něj nepadlo nic nového. „Čínská strana velmi citlivě vnímá návštěvy dalajlámy a odlišuje, kdy to je návštěva oficiální, a kdy neoficiální,“řekl. Hermanovu schůzku podle něj vnímala jako oficiální. (ČTK, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.