Jako Džungle v Calais Paříž likvidovala tábor ve svých ulicích

MF DNES - - ZE SVĚTA - Vojtěch Varyš zvláštní zpravodaj MF DNES v Německu

Úsměvy na všechny strany, energická prohlášení a optimismus, za nímž se skrývá značná nervozita. Za napjaté situace, zejména kvůli konfliktu s partnerskou CDU kancléřky Angely Merkelové, začal včera v Mnichově sjezd bavorské vládnoucí Křesťansko-sociální unie (CSU). Šéfka CDU Merkelová na něj odmítla přijet, což se stalo vůbec poprvé. Křesťanské demokraty tak zastupuje na sjezdu šéf (společné) parlamentní frakce v Bundestagu Volker Kauder.

Vztahy s kancléřkou narušila hlavně migrační krize. Nejen šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer, ale i jeho kolegové z bavorské vlády kancléřku nejednou ostře kritizovali. Nejprve se spekulovalo, že CSU jako gesto vzdoru Merkelovou na sjezd vůbec nepozvala, později vyšlo najevo, že jde o taktickou dohodu přímo mezi Merkelovou a Seehoferem. Po měsících vyjednávání totiž míří ke kompromisnímu řešení a chtějí se vyhnout otevřeným emocím na sjezdu. Laicky řečeno, řadoví bavorští delegáti by možná kancléřku vypískali.

Prokletý průzkum

I když se Seehofer vyhnul konfrontaci s kancléřkou, před delegáty to nemá lehké. Ve čtvrtek byl zveřejněn nelichotivý volební průzkum, který CSU v Bavorsku předvídá „jen“44 procent hlasů. To sice pořád znamená jasné vítězství, ale na stranu, která je zvyklá vládnout sama a nostalgicky vzpomíná na doby, kdy ještě za Edmunda Stoibera získávala přes 60 procent hlasů, je to málo. Když naposledy měla slabší volební výsledek – bylo to v roce 2008 – musela vzít do vlády koaličního partnera FDP. Z funkce premiéra se tehdy poroučel Günther Beckstein a z čela strany odstoupil Erwin Huber. Obě jejich místa zaujal právě Seehofer, který stranu v dalších volbách dovedl opět k nadpoloviční většině. Teď ale ztrácí půdu pod nohama.

Na sjezdu Horst Seehofer odmítl rýsující se rudo-rudo-zelenou vládní koalici, tedy spolupráci CSU, Zelených a postkomunistů z Levice. Zelení jsou na konzervativní Bavorsko příliš radikální. Přitom právě s nimi by Angela Merkelová ráda na spolkové úrovni spolupracovala.

Voliči utíkají i k AfD

Na sjezdu se také ukáže, nakolik vážně bylo míněno Seehoferovo vyhrožování, že by CSU mohla jít do voleb příští podzim sama, tedy bez CDU, respektive že nepodpoří společného kandidáta na kancléře, kterým by podle očekávání měla být opět Merkelová.

Z takové situace by ale plynuly zásadnější ztráty právě pro CSU. Nejen proto, že jí voliči utíkají na jedné straně k liberální FDP, na druhé straně k euroskeptické protiimigrační AfD a také k bavorské specialitě, uskupení Freie Wähler (Svobodní voliči), založenému bývalými členy CSU. FW by se dali přirovnat k českému hnutí Starostů, také jsou tvořeni převážně komunálními politiky. Na spolupráci s CDU stojí veškerý vliv CSU mimo Bavorsko.

Bavorská CSU má sjezd, na kterém chybí Angela Merkelová. Bude na něm schvalovat svůj nový program s příznačným názvem Pořádek.

Foto: AP

Horst Seehofer má důvod bát se o své křeslo šéfa CSU.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.