Testy u šestnácti Čechů odhalily virus zika

MF DNES - - Z DOMOVA -

Na 800 lidí se nechalo v Česku testovat na virus zika, u 16 z nich se infekce skutečně potvrdila. Dalších 15 lidí mělo protilátky po prodělané infekci. Uvedla to Hana Zelená, vedoucí oddělení virologie ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Právě odborníci z ostravského pracoviště pracují s potvrzovacím testem, který je schopen prokázat přítomnost protilátek na virus.

„Bylo zjištěno 16 případů akutních infekcí a u 15 osob byly zjištěny protilátky po dříve prodělané infekci. U jednoho pacienta byl zjištěn virus zika ve spermatu i dva měsíce po nákaze,“uvedla Zelená. V souvislosti s olympiádou a paralympiádou se nechalo testovat asi 80 lidí, testy ale byly podle Zelené dobrovolné. „Ze skupiny olympioniků či paralympioniků nebyl žádný pozitivní případ,“dodala Zelená.

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zavinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Světová zdravotnická organizace na začátku února kvůli viru vyhlásila celosvětový stav nouze. Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.