Nejvyšší státní zástupce

MF DNES - - ROZHOVOR -

Vy jste ve výroční zprávě poukazovali na rozsáhlé prorůstání zločinu a klientelistických vazeb do struktur policie, které znemožňuje boj se zločinem. Je situace tak vážná?

Já to vztáhnu nejen k policii, ale i ke státnímu zastupitelství a soudům. V případě, že máte podezřelého pachatele policistu, státního zástupce nebo soudce, znamená to, že máte před sebou kvalifikovaného pachatele. Tito lidé znají procesy, jak probíhají. Z tohoto hlediska je vždy složitější dokazování. Další věcí je, že pokud působí na určité vedoucí pozici, je zde přirozeně nebezpečí, že může manipulovat se skutečnostmi, aby svou protiprávní činnost zastřel.

Objevují se případy vysoce postavených státních zástupců – Dagmar Máchové či Libora Grygárka – kteří jsou podezřelí ze závažných trestných činů. Třeba z vynášení informací. Uvažujete o nějakých opatřeních, kontrole nebo to považujete za selhání jednotlivců?

Jak je vidět, systém se s tím dokáže vypořádat. Když si vezmete poslední tři čtyři roky a období předtím, tak za poslední čtyři roky máme nejen odstíhaných, ale i odsouzených dost soudců a státních zástupců. Takže pro mě to není známka toho, že by byl systém zasažen skutečně, ale toho, že má určité mechanismy, na základě kterých se dokáže i s tímto negativním prvkem vypořádat, mluvím-li o těch odsouzených.

V některých případech ale trvá dlouho, než se od podezření dojde ke stíhání takového člověka. Může se stát, že má na starosti kauzy, které následkem jeho jednání mohou spadnout pod stůl – třeba i závažné případy v Praze. Takže ta škoda by mohla být nevratná.

K tomu se s dovolením nebudu vyjadřovat. Je to s ohledem na probíhající trestní řízení.

Dlouho se mluvilo o nutnosti nového zákona o státním zastupitelství. Teď to vypadá, že nám najednou nechybí. Jak to s tím zákonem vypadá?

Zákon je předložen do Poslanecké sněmovny, ale s ohledem na to, že teď je policie trochu rozpohybovaná reformou, nepovažoval bych za vhodné rozpohybovat ještě státní zastupitelství. K tomu by totiž bezesporu došlo. Pokud by se rušila vrchní státní zastupitelství a zaváděl by se protikorupční speciál (měl by stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy – pozn. red.), představovalo by to určité období, které

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.