Adéla Paclíková, Jakub Pokorný

MF DNES - - ROZHOVOR -

reportéři MF DNES

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman patřil na počátku ke kritikům urychleného slučování protikorupční policie a protimafiánského útvaru do nové Národní centrály boje proti organizovanému zločinu, kterou i přes protesty nakonec podepsal ministr vnitra Milan Chovanec. Útvar funguje teprve tři měsíce a ministr spravedlnosti Robert Pelikán už uvedl, že detektivové ztrácejí tah na branku.

Máte stejný pocit?

Doba tří měsíců je na hodnocení relativně krátká. Reforma ještě není u konce. Navíc jsem už na počátku požádal podřízená státní zastupitelství, aby mi nedostatky v práci nové centrály signalizovala. Já si dávám určitou dobu na sběr těchto informací. Potom si vyhodnotím, zda centrála funguje dobře.

Považujete to slučování za účelové, nebo mělo reálný základ?

Já se nemohu bavit o účelovosti. Ale hodnotím reorganizaci tak, že byla příliš rychlá a málo prodiskutovaná, což v souhrnu vyjadřuje všechny problémy, které z toho vznikly. Zřejmě se mělo začít dříve a lépe komunikovat s širším okruhem lidí, to znamená i se státním zastupitelstvím.

Už teď se ale ukazuje, že odcházejí někteří klíčoví detektivové, kteří pracovali například na kauze Vidkun, kde jde o ovlivňování policejních vyšetřování. Není zrovna na tomto příkladu vidět, že reforma může narušit i živé kauzy?

Já se bojím, že těch odchodů můžeme do budoucna zaznamenat ještě víc. Bude to souviset i s tím, jak si lidé zvyknou či nezvyknou. Druhá věc je materiální zajištění. V centrále se navýšily platy a lze očekávat, že se navýší i výsluha. Takže tam může hrát roli i tento kalkul. Podstatná ale není kvantita, nýbrž kvalita. To znamená, jací lidé odejdou. Jestli mi odejdou analytici a tu práci nebude mít kdo dělat nebo budu potřebovat čas, než vycvičím nové, tak to může negativně ovlivnit chod celé policejní centrály. Jak dopadne kauza Vidkun poté, co odejde jeden policista, já nevím. Je na vedení národní centrály, aby zajistilo, že kauza poběží dál.

Pozornost poslanecké komise, která vyšetřuje reformu policie, se nyní více obrací na olomoucké státní zastupitelství. Jak sledujete tuto situaci, neobáváte se, že to může v očích veřejnosti znedůvěryhodnit státní zastupitelství?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.