Prázdná branka? Normálka. Házená se mění a Češi s ní

MF DNES - - SPORT - Miroslav Němý reportér MF DNES

Jediný tuzemský basketbalista mezi zámořskou elitou není odsouzen jen k věčnému pozorování moderních arén a hvězdných protihráčů. Zdá se, že po velmi skrovném startu už kouč Washingtonu pochopil, že mu Tomáš Satoranský má jak pomoci.

V prvních dvou duelech odehrál dohromady nicotných pět minut. Ve třetím to zdvojnásobil na 10. A po víkendu je všechno optimističtější. Wizards za sebou mají dva zápasy ve dvou dnech a role pětadvacetiletého Čecha v NBA se rapidně proměnila. „Je to velká zodpovědnost. Cítil jsem se skvěle, když jsem mohl být tolik na hřišti. Snažil jsem se plnit svoje úkoly a pomoci klukům ze základu, aby si mohli odpočinout a ulevit si od tlaku,“líčil Satoranský, když povýšil do role prvního náhradníka (22 minut). O den později už byl v základní pětce.

Miroslav Němý reportér MF DNES

Jeden hraje za šampiony bundesligy a druhý za Barcelonu, ale tuhle činnost by zvládl jakýkoli házenkář. Jen 35 sekund dělilo chvíle, kdy makedonské hvězdy Dejan Manaskov a Kiril Lazarov běžely na prázdnou českou branku a vychutnaly si nejjednodušší góly ze všech.

„Možná v této sezoně můžou mít diváci nebo novináři pocit, že to kluky hodí dolů, ale oni už jsou zvyklí. Psychický problém to býval dřív, teď jde v zásadě o normální situaci,“

Tam jej vyneslo volno pro klubovou ikonu Johna Walla, jenž po vleklých zdravotních potížích z minulosti dostává v dvoudenních zápasových blocích šanci na oddech a trénink, aby udržel tělo v pořádku.

Tak vysoko Satoranský, teprve čtvrtý krajan v opěvované soutěži, zatím myslet nemůže. Role šestého hráče se ovšem realitě blíží mnohem více – a také jeho představám.

Washington po solidní přípravě začal sezonu NBA bídácky. Trenér Scott Brooks musel dumat nad porážkami z prvních tří duelů. Týmu se nedařilo, hledaly se důvody. Zámořští novináři mířili i k Satoranskému a k tomu, že by se dle jejich soudu měl mnohem více zapojovat do rotace Wizards.

Že jeho konkurenti Trey Burke a Marcus Thornton nabízejí takřka výhradně jen příspěvky pro ofenzivu, zatímco český mladík plný energie toho umí mnohem více.

„Poté, co odehrál své první opravdové minuty v NBA, se zdá, že dostane před Burkem přednost,“píše říká jeden z reprezentačních koučů Daniel Kubeš.

Makedonci v tu chvíli snížili manko, nakonec ale v boji o Euro 2018 prohráli jasně 28:35. Češi si připsali cenné dva body, zvládli odvetu za letní baráž o světový šampionát očerněnou rozhodcovským skandálem a také ve vlasti naplno předvedli jednu z nejrevolučnějších změn v házené za poslední roky.

Proč mohl soupeř dvakrát pálit mezi opuštěné tyče? Češi hráli oslabení a vždy v něm zvolili hru bez gólmana. I předtím, i potom. Zmíněná pasáž to nezměnila.

Vše umožňuje novinka v pravidlech CSN Mid-Atlantic: „Má zjevně talent, inteligenci i defenzivní schopnosti. Pokud bude lepší ve střelbě, otevře se mu ještě více prostoru.“

Jako člen základní sestavy Wizards se Satoranský proti Orlandu ukázal solidně: 32 minut, 8 bodů, 3 asistence, 2 doskoky, 1 zisk. Jenže jeho celek zase padl. Washington

„Má talent, inteligenci i správné instinkty pro defenzivu. Otázkou zatím je úspěšnost střelby.“

má mizernou bilanci 1-4 a proti celku Magic v poslední třetině doslova prošustroval slibný náskok.

Může to Satoranskému paradoxně pomoci? Muž, který ctí týmové pojetí, by s tím těžko souhlasil, ale – a z výjimky se na nejvyšší úrovni stal absolutní standard.

Odvolávat gólmany šlo už dříve, jenže se rozlišovákem musel určit konkrétní muž, jenž brankáře zastupoval (a mohl i chytat). Nyní lze poslat na plac kohokoli a kdokoli následně může ze hry. Zatímco předtím házenkář v rozlišováku neustále musel zírat na průběh hry a držet se na dohled střídačky, nyní tam v případě nouze zkrátka naběhne ten, kdo to má zrovna nejblíž.

Češi – stejně jako Makedonci či ve středu v úvodním duelu kvalifikace Islanďané – ukázali první možnou reakci. Vlastně tím mizí oslabení: je pravda, že mu šanci přiblížily tak trochu i mizerné výsledky. Brooks před reportéry nepřímo přiznal, že v rotaci v úvodních duelech nepostupoval ideálně.

„Tomáš přináší do hry spoustu energie a odolnosti. Je velký i atletický,“řekl o českém nováčkovi. „Měl výborné chvíle v přípravě, ale já nezavrhuji žádného člena z kádru. Dál budu pokračovat v hledání ideální skupiny náhradníků.“

Satoranský před cestou do zámoří i přímo na místě po prvním seznamování

Česko Makedonie

týmy sice víc riskují, ale i po vyloučení dál útočí v šesti proti šesti. Ofenzivně šikovné mužstvo tak náhle dokáže ovládnout i zápas, ve kterém má spoustu trestů. se s NBA zdůrazňoval, že je připraven se učit, že si přibalil i notnou dávku trpělivosti. Evropan nezocelený jiným stylem zámořského basketbalu těžko může počítat s raketovým startem. Ale právě role člena užšího kádru – a klidně i prvního připraveného náhradníka – už zní jako realistický cíl.

Když v samém úvodu NBA paběrkoval, objevila se na sociálních sítích aktivita „FreeSato“, tedy volně přeloženo „Vysvoboďte Satyho“– z lavičky. Zvolna se tak už děje.

Jenže pak je tu ještě jedna, „odvrácenější“stránka, kterou řeší hlavně v Německu, nejházenkářštější zemi Evropy i světa. Některé týmy totiž po pravidlové změně hrají bez brankáře pořád. Házená se tak v duelech těchto experimentátorů najednou mění v boj sedmi proti šesti.

„Je to neuvěřitelně neatraktivní,“pronesl gólman Kielu Andreas Wolff poté, co jeho mužstvo v souboji s Bergischer HC vsítilo 10 tref do prázdné branky. Mimo jiné náhle rapidně vzrostl počet gólů od brankářů, ve zmíněném duelu dal Wolff tři a jeho parťák jeden.

Šéf jeho mužstva a trenérská ikona

List Washington Post soudí, že by si mohl vysloužit pozici druhého rozehrávače, na což Brooks odvětil: „Je to něco, co budeme rozhodně zvažovat.“Znamenalo by to přeskočit v týmové hierarchii mnohem známější a lépe placené spoluhráče, podle aktuálních výkonů by však šlo o logický tah.

Wizards v noci na úterý přivítají Houston Rockets, doma nutně potřebují zabrat a lídr Wall jistě bude u toho. Kolik prostoru dostane „vysvobozený“Satoranský tentokrát? Alfred Gislason pak dodal: „Neznám žádného kouče, jemuž by se to líbilo. Je to sabotáž našeho sportu, rozpadá se 90 procent taktiky.“

Házená v bundeslize sází na skvěle sehrané šablony a kombinace, kontinuální převaha jednoho muže v poli naopak na individuální akce.

I fanoušci tápou – trefy přes celé hřiště vypadají chvíli zajímavě, ale bude je to bavit opakovaně?

Češi proti Makedonii drželi krok se změnami tím logičtějším z tahů. Párkrát je vytrestal, mnohokrát jim pomohl. Kvalifikace pokračuje v příštím roce a je jisté, že kdysi nezvyklé góly budou padat i nadále.

Tomáš Satoranský si v NBA konečně pořádně zahrál. Foto: AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.