Nejistá sezona trvá

Už na leden policie chystá reorganizaci číslo dvě. Šlachta ji tvrdě kritizuje.

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Poslanci ani žalobci ještě ani nestihli vyšetřit srpnovou policejní reorganizaci a už se bude policie přeskupovat v lednu znovu. Změny se opět dotknou Národní centrály proti organizovanému zločinu. Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, kterého včera již poněkolikáté vyslýchali poslanci, plánované změny označil za nesmyslné.

MF DNES informace o nejnovějších změnách v policii prozradil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Vím, že se uvažuje o vzniku dalších sekcí. Měla by vzniknout sekce finanční policie. V nejbližší době se o těchto věcech budeme bavit,“sdělil nejvyšší státní zástupce.

Do nové finanční sekce by se mohl převést tým zaměřený proti daňovým únikům, známý dnes jako „daňová Kobra“, jehož vznik prosadili ministři Milan Chovanec a Andrej Babiš. Přešli by do ní zároveň bývalí podřízení Roberta Šlachty, kteří v minulosti pracovali na kauze Jany Nagyové.

Zkrátka, pro policisty by to znamenalo nové pracovní zařazení, práci pod novými šéfy, možná stěhování a nejistotu.

Práce drhne, odměňuje se

Národní centrála proti organizovanému zločinu má zatím čtyři sekce – sekci boje proti organizovanému zločinu, proti terorismu, kybernetické kriminalitě a hospodářské kriminalitě.

Ředitel centrály Michal Mazánek zatím změny komentovat nechtěl.

„Myslím, že odpovědi na tyto otázky nejsou zatím zveřejnitelné. Probíhají ještě jednání a nic není definitivně schváleno,“uvedl Mazánek.

Nedopracovaný návrh už teď sklízí kritiku. „Policie prochází další reorganizací po pouhém půlroce, a když se pořád reorganizuje, tak lidé přestávají pracovat. Pořád je někdo drží v nejistotě, co bude a co nebude,“prohlásil včera Robert Šlachta.

V národní centrále se od srpna vyšetřují nejcitlivější případy s přesahem do politiky, které dělal Šlachtův bývalý útvar. Odešlo pár klíčových lidí a vyšetřování kauz se vleče.

Vedení policie udržuje morálku policistů aspoň štědrými odměnami. Předseda policejních odborů Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler prozradil, že všem detektivům v centrále se zvedla měsíční pohyblivá složka platu na sedm tisíc korun (kdo měl osobní ohodnocení dva tisíce, polepšil si o pět tisíc, jiní policisté o menší částku). Všichni detektivové pak dostali podle Drexlera jednorázovou odměnu 20 tisíc korun.

Poslanci, kteří už několik měsíců vyšetřují ve zvláštní komisi policejní reorganizaci, včera podruhé vyslýchali právě Šlachtu, který čerstvě zakotvil u celní správy a získal přízvisko „nejznámější český celník“. A detektivní práce se jim zřejmě zalíbila. Původně měli skončit už na podzim, ale prodloužili si svou misi do ledna, a uvažují pozvat si dokonce i předsedu vlády.

Šlachta jim včera vyprávěl, že z již zřízené národní centrály odcházejí další policisté, a on je navrhl pozvat před komisi jako další svědky. Jinak si s poslanci příliš neporozuměl. „Odcházím trochu rozladěn. Znovu jsem musel odpovídat na otázky, které už byly zodpovězené,“řekl po výslechu ve Sněmovně.

Kromě něho ještě včera vypovídal inspektor Generální inspekce bezpečnostních sborů Milan Vaculík. Ten vyšetřoval úniky informací od policie, z nichž byla podezřelá i rodina policejního prezidenta. Vaculík však s médii hovořit nechtěl.

Do konce ledna by komise měla se svou závěrečnou zprávou předstoupit před Sněmovnu.

Až pak se veřejnost dozví, jestli sporná letní policejní reorganizace, která zaměstnala politiky skoro na celý rok, byla jen plánem, jak smést detektiva Šlachtu, nebo nikoli.

„Vím, že se uvažuje o vzniku dalších sekcí. Měla by vzniknout sekce finanční policie.“Pavel Zeman nejvyšší státní zástupce

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.