Do své nové vlády chce Trump víc byznysmenů

Sestavování nové americké administrativy Donalda Trumpa bude složitější než dříve. I proto, že velká část zkušených republikánských politiků Trumpa nepodpořila.

MF DNES - - AMERIKA PO VOLBÁCH - Luboš Palata redaktor MF DNES

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani zaujal během povolební noci svým výrokem, kterým přirovnal vítězství Donalda Trumpa k výhře Andrewa Jacksona, sedmého prezidenta USA, který proslul především likvidací původního indiánského obyvatelstva. Tak trochu zapadla Giulianiho další slova: „Není to jen porážka demokratů, ale také části republikánů.“

Právě to, že se proti Trumpovi postavila velká část špiček Republikánské strany komplikuje sestavování nové prezidentské administrativy. Trump, sám politicky zcela nezkušený, má i tím výběr omezenější než jeho předchůdci. Samozřejmě pokud by nechtěl sestavit „vládu národního usmíření“a nominovat do ní i některé demokraty či republikány, kteří ho v kampani nepodpořili.

Podle serveru Politico se však Trump k ničemu takovému nechystá. „Zvolený prezident“, jak zní do oficiálního lednového předání moci Trumpův titul, sáhne podle serveru více než jeho předchůdci do jemu blízkých byznysových kruhů.

Spekuluje se především o čtyřiasedmdesátiletém Forrestu Lucasovi, zakladateli ropného koncernu Lucas Oil, jako o novém ministru vnitra a o bývalém manažerovi investiční společnosti Goldman Sachs Stevenu Mnuchinovi, který by měl usednout na post ministra financí. Šéf firmy Continental Resources Harold Hamm by podle agentury Reuters mohl být ministrem energetiky.

Ze zkušených republikánských politiků, kteří neváhali s jeho podporou, počítá podle Politika i televize CNN Trump právě s Giulianim, jenž by se měl stát ministrem spravedlnosti.

Pro okolní svět včetně Česka klíčová funkce ministra zahraničí by mohla podle různých zdrojů připadnout třiasedmdesátiletému Newtu Gingrichovi, bývalému předsedovi Sněmovny reprezentantů. Ten se sice v minulých měsících také občas k Trumpovi vyjadřoval kriticky, ale nepatřil k zásadním odpůrcům jeho kandidatury.

Hladké předání moci

Výhodou pro Trumpa je, že prezident Barack Obama i jeho soupeřka Hillary Clintonová se vyjádřili, že nebudou Trumpovi komplikovat situaci, a naopak mu nabídli svoji pomoc. Obama, který se včera s Trumpem sešel, prohlásil, že udělá vše pro hladké předání moci. „Nejsme na prvním místě republikáni či demokraté. Jsme hlavně Američané. Jsme hlavně vlastenci. Všichni chceme pro naši zemi to nejlepší,“uvedl Obama.

V čele Trumpova týmu, který řídí záležitosti kolem předání prezidentských pravomocí, je zkušený guvernér státu New Jersey Chris Christie. Vedle budoucího viceprezidenta Mikea Penceho se v týmu objevil také Jared Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery Ivanky. Trump také už od včerejška disponuje informacemi amerických tajných služeb.

Foto: Reuters, Kevin Lamarque

V Oválné pracovně Dosluhující demokratický prezident Barack Obama přijal svého republikánského nástupce Donalda Trumpa v Bílém domě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.