OKD a Krúpa žalují o desítky miliard Bakalu

MF DNES - - EKONOMIKA -

Zkrachovalá důlní firma OKD vymáhá desítky miliard korun od předchozích vlastníků v čele se Zdeňkem Bakalou. Svou mateřskou společnost NWR, jejímž prostřednictvím Bakala s partnery doly ovládal, zažalovalo včera OKD o více než 24,5 miliardy korun.

Informaci zveřejnilo na svém webu Sdružení hornických odborů a potvrdil ji mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Detaily obě strany tají.

Je pravděpodobné, že se žaloba opírá o výhrady, s nimiž nedávno přišel minoritní akcionář OKD, finančník Pavol Krúpa. Ten bývalé vlastníky OKD obviňuje z tunelování, jež podle něj probíhalo nejméně dvěma cestami: akcionáři údajně z OKD vytáhli v letech 2006 až 2012 příliš vysokou dividendu.

„V těchto letech OKD vygenerovalo čistý zisk 34,7 miliardy korun. Na dividendách však rozdělilo 65,3 miliardy. Tedy 188 procent dosaženého zisku. Běžný výplatní poměr dividend se ale pohybuje v odvětví uhlí a energetiky mezi 40 až 80 procenty,“říká Krúpa. Na dividendách podle něj vlastníci OKD připravili o 40 miliard korun.

Další škodu ve výši 580 milionů podle Krúpy bývalí vlastníci OKD způsobili, když nahradili původní bankovní úvěry důlní firmy méně výhodnými půjčkami od spřízněných firem ze skupiny NWR.

Kvůli dividendám podala včera Krúpova společnost Arca Capital dokonce trestní oznámení. „Může jít o trestný čin záměrného způsobení insolvence OKD,“řekl Krúpa MF DNES.

Finančník vyzval insolvenčního správce a OKD, aby škody po bývalých majitelích vymáhali. Ke stejnému kroku vyzval vedení OKD během své nedávné návštěvy Ostravska i prezident Miloš Zeman. „Dospěli jsme s vedením OKD k názoru, že by mělo podniknout aktivní právní kroky proti Zdeňkovi Bakalovi, u něhož existuje podezření, že vytuneloval OKD v řádu několika desítek miliard,“řekl prezident. (kuz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.