Soud sebral Dernerové křeslo, budou nové volby

MF DNES - - Z DOMOVA - — Vladimír Vacula

Senátní volby na Mostecku nejsou platné. Nejvyšší správní soud tak vyhověl třem stížnostem na opětovné zvolení senátorky Aleny Dernerové (na snímku) ze Severočechů.cz. Část hnutí tvrdí, že Dernerová nebyla právoplatnou kandidátkou.

Volby v Mostě se zopakují celé včetně přihlašování kandidátů. O křeslo v Senátu se mohou ucházet původní i noví. Podle soudu je to nejvhodnější řešení.

Lékařka Dernerová postoupila v senátních volbách do druhého kola se známým hokejistou Jiřím Šlégrem za ČSSD. Svůj senátorský post s přehledem obhájila, získala přes 70 procent hlasů.

Nejvyšší správní soud se zabýval tím, kdo může za znesvářené Severočechy.cz jednat. Dospěl k tomu, že to může být místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková, nikoli Bronislav Schwarz, přestože ho valná hromada nedávno zvolila předsedou Severočechů.cz.

Severočeši.cz jsou totiž rozdělení na dva znepřátelené tábory. Jeníčková se těsně před volbami sama jmenovala zmocněnkyní hnutí a požadovala zrušení kandidatury Dernerové z druhé frakce. Mostecký magistrát tehdy k žádosti Jeníčkové nepřihlédl a Dernerové kandidovat umožnil.

Po volbách Jeníčková jménem Severočechů.cz u soudu zvolení Aleny Dernerové senátorkou v mosteckém obvodu zpochybnila. Bronislav Schwarz chtěl následně z pozice nového předsedy hnutí stížnost stáhnout. Soud ale zpětné vzetí stížnosti neakceptoval.

Nejvyšší správní soud to vysvětluje tím, že Schwarz jednoznačně neprokázal, že má právo za hnutí jednat jako předseda. „Máme pochybnosti o právoplatnosti jeho zvolení,“uvedl předseda senátu Tomáš Langášek.

Prezident Miloš Zeman nyní bude muset podle volebního zákona vyhlásit na Mostecku opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.