České zuby trhají cizinci bez licence

Nedostatek českých zubařů nahrazují Ukrajinci. Mnozí z nich však nemají potřebnou kvalifikaci.

MF DNES - - FRONT PAGE - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Bez zubních lékařů z Ukrajiny se české ordinace neobejdou. Zatímco počet nových českých zubařů v posledních pěti letech stále klesá, ukrajinských dentistů rychle přibývá.

Každý desátý z celkem osmi tisíc zubařů u nás je Ukrajinec. To už je víc než zhruba dvě stovky Slováků. Vyplývá to z aktuálních statistik České stomatologické komory.

Problém podle komory však je, že velká část ukrajinských zubařů nemá potřebnou kvalifikaci. Z více než osmi stovek ukrajinských stomatologů zatím získalo registraci 306 z nich, dalších 539 o složení kvalifikační zkoušky teprve usiluje.

Pro Čechy přísnější pravidla

„Dlouhodobě poukazujeme na to, že výrazně přibývá zubních lékařů, kteří nemají aprobační zkoušku. Takový zubař by měl pracovat pod odborným dohledem lékaře, který je plně kvalifikovaný. Mnohdy tomuto tak není – zubní lékař bez aprobace častokrát pracuje sám,“říká mluvčí Oblastní stomatologické komory Pardubice Jiří Prokopec.

Podle komory přitom zahraniční zubař není motivován k tomu, aby aprobační zkoušku složil, protože ji může skládat, kolikrát chce. Komora proto v minulosti žádala ministerstvo zdravotnictví, aby zavedlo podobné limity, jaké platí pro české lékaře, ale neúspěšně. Pokud totiž český student třikrát nesloží závěrečné státní zkoušky, jako zubař pracovat nesmí. „Pro zahraniční zubaře to evidentně neplatí,“poznamenává doktor Prokopec.

Drtivá většina ukrajinských zubařů pohoří u ústních zkoušek z češtiny (potřebné pro přesnou komunikaci s pacientem), velká část má však také mezery v odbornosti.

„Může vás ošetřovat úplně stejně jako český lékař, ale i po sousedsku, jako v některých zemích bývalého Sovětského svazu, kde je úroveň péče nižší než u nás,“říká dosavadní prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Podle údajů Institutu pro postgraduální vzdělávání (IPVZ) složilo za letošní první půlrok ústní zkoušku z češtiny pouze sedm procent ukrajinských zubařů, odborné znalosti pak prokázalo 66 procent z uchazečů. „U zubních lékařů se nejvýrazněji projevují odborné neznalosti v anatomii, neznalosti používaných materiálů, postupů léčby,“vysvětluje ředitel IPVZ Antonín Malina.

Žádejte potvrzení o zkoušce

Ukrajinští zubaři se brání, že zkouška z češtiny nevypovídá o skutečné kvalifikaci zubaře. „Znám lékaře, kteří mají dvacet let praxe, jsou profesně na výši, ale zkoušku z češtiny neudělali. Tak proč by tu nemohli pracovat?“říká stomatolog Dmitrij Tkalych, který působí v Praze a sám potřebnou aprobaci má. Na svém webu vystavuje certifikáty potvrzující, že složil všechny testy.

Právě o ty by podle stomatologické komory měli v případě pochybností požádat pacienti zubaře. Pokud jim je odmítne ukázat, mají jeho ošetření odmítnout.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.