Důl Paskov ještě žije, OKD teď hraje o čas

MF DNES - - EKONOMIKA - Darek Štalmach redaktor MF DNES

Pokud společnost OKD do půl roku nevyřeší své finanční problémy, může skončit v konkurzu. Na problém upozornil při své včerejší tiskové konferenci ministr průmyslu Jan Mládek.

„Za ministerstvo říkám, že pokud bude OKD potřebovat veřejné peníze, tak si o ně musí říct. Ideálně vedení

Proti takovým plánům se staví hlavně vysokoškolské knihovny. Asociace knihoven vysokých škol (AKVŠ) už poslala poslancům nesouhlasný dopis. Podle návrhu by měly platit 400 korun měsíčně za každou kopírku. Původní návrhy počítaly dokonce i se sazbou 5 000 korun. „Schválení návrhů ve stávající firmy ve spolupráci s krajem. Pokud se to nevyřeší do 12. dubna, hrozí firmě konkurz.“12. duben je pro firmu klíčový, protože do té doby má předložit reorganizační plán.

Původní termín, 12. prosinec 2016, OKD nestihne. „Vedení společnosti požádá o prodloužení lhůty na vypracování reorganizačního plánu,“potvrdil již praktický jistý odklad mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

A s reorganizačním plánem úzce souvisí i ukončení těžby v Dole Paskov. Ten chce společnost OKD uzavřít do konce ledna příštího roku, firmě však stále schází potřebné svolení věřitelského výboru. V tom se dva zástupci státu zatím drží zpátky a ukončení těžby nepodpořili. „Stát ve věřitelském výboru zastupuje správa sociálního zabezpečení, ministerstvo práce a sociálních věcí. To nepodpořilo návrh na snížení odstupného,“přiblížil ministr výsledky hlasování věřitelského výboru. To skončilo 2:2, dva zástupci byli pro ukončení těžby, dva se hlasování zdrželi.

Pro budoucnost OKD je v současnosti ukončení těžby v Dole Paskov klíčové, provoz šachty je podle vedení firmy výrazně ztrátový. Kvůli nesouhlasu věřitelského výboru a chybějícím financím na odstupné však manažeři firmy hledají i jinou variantu ukončení těžby.

„V současnosti pracujeme na první fázi restrukturalizace OKD, která řeší maximální těžbu v karvinské části revíru. S tímto je spojen i nový model útlumu Dolu Paskov. Je v něm snaha o maximální převod zaměstnanců z Dolu Paskov do této části,“vysvětlil mluvčí OKD.

Podle zástupců odborářů se však převedení na Karvinsko nedotkne všech zaměstnanců Dolu Paskov, zhruba 700 lidí, 500 horníků a 200 techniků by o práci přišlo.

Ani na jejich odstupné firma nemá peníze. O ty chce vládu požádat do konce roku. „V prosinci, po vyčíslení nákladů, předložíme vládě konkrétní požadavky na případnou finanční pomoc,“řekl Čelechovský.

S financemi by OKD měl pomoci i strategický partner, kterého firma hledá. Mezi nimi figuruje i státní podnik Diamo, který podle Mládka nějakou nabídku také podá.

Firma nestihne včas zpracovat reorganizační plán, žádá věřitele o posunutí termínu.

Ministr Mládek prohlásil, že pokud chce OKD peníze, musí si o ně říci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.