Řecko se vyhnulo recesi, začalo růst

MF DNES - - EKONOMIKA - Zuzana Kubátová, Jitka Vlková reportérky MF DNES

Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 procenta HDP. Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP, což znamená deficit do zhruba deseti miliard. Vyplývá to ze zveřejněného fiskálního výhledu. Loni byl deficit veřejných financí 0,6 procenta a patřil tak k nejnižším v EU. Ta jej požaduje pod třemi procenty HDP. Hlavním cílem rozpočtové strategie vlády je podle materiálu postupné snižování schodku státního rozpočtu. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) skončí letošní rozpočet i přes navržený schodek 70 miliard korun v přebytku. (iDNES.cz)

Navzdory slibům vyřešit léta nesplácené pohledávky v České exportní bance se její potíže prohlubují. Změna v řízení banky se však odkládá.

Řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí obnovila růst i v meziročním srovnání. Hrubý domácí produkt vzrostl proti stejnému období loňského roku o 1,5 procenta po poklesu o 0,6 procenta v předešlém kvartále. Plyne to z předběžné zprávy řeckého statistického úřadu. HDP Řecka proti předešlému čtvrtletí zrychlil růst na 0,5 procenta. Ve druhém kvartále ekonomika v tomto měření stoupla o 0,3 procenta. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.