Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

Mezi sedmi kandidáty se nyní odehrává souboj připomínající, že dědictví pravice je nesamozřejmé. Stačilo deset let, aby se Chirakovo neogaullistické Sdružení pro republiku účelově proměnilo hned nadvakrát. Nynější Republikáni navazující na Svaz pro lidové hnutí prodělali několik ostrých personálních krizí, z nichž ta největší, krize identity, je stále neopustila. Všichni do jednoho působí, že si nevědí rady. Co dnes vlastně znamená ve Francii pravice?

De Gaulle si v roce 1958 ušil režim podle své uniformy. Po něm již ale žádní vojáci hodní jeho velikosti nepřišli. To, co nabízejí Sarkozy i Juppé, nemá z generála vůbec nic – ani úroveň, ani sílu, natož vizi. Je to patrné i v symbolických detailech. Oběma chybí ve znaku Republikánů lotrinský kříž, symbol svobodné Francie, jejž lze nalézt ještě u Chiraka. Ta éra přece skončila; vypadá to navíc, že přichází éra zcela nová.

Velká Francie je dávno minulostí. Nejde jen o ztracené kolonie. Sarkozy i Juppé vědí, že jen okázale předvádějí, jak by hasili požár, který však nemají pod kontrolou. Každý podle svého gusta. Juppé apartně rozkročen nad hašteřivými proudy, Sarkozy v hysterii politického bičování. Oba vědí, že jejich skutečným konkurentem nakonec bude jedna žena.

Ano, Marine Le Penová, dědička populistického hnutí, předsedkyně Národní fronty označované kdysi za extrémní pravici. Průzkumy o tom mluví již více než dva roky. Právě ona lotrinským křížem nepohrdá. A její otec vždy alespoň triumfálně zvedal paže – byť se gaullismem nikdy nezaštiťoval. Ano, Jean-Marie Le Pen, jenž 21. dubna 2002 postoupil do druhého kola prezidentských voleb, začal tehdy psát nové dějiny svého hnutí i země. Jeho dcera je více než dobrým nástupcem v taktice i strategii politického boje.

Její vítězství je však zatím pouze chimérické i přes snahu Národní frontu „oddiabolizovat“. Když ale chybí vize, nastupují chiméry. Mnozí dnes již považují rozvětvený klan Le Penů za dědice de Gaulla. Ďábel ve Francii vězí v detailu. A prezidentské volby v Americe ukázaly, jak podceňování takového detailu může dopadnout.

Prezidentské volby v USA ukázaly, jak to může dopadnout, když se podcení určitý detail.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.