Co dělá patologie v IKEM

MF DNES - - PRAHA -

Pracoviště klinické a transplantační patologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se specializuje na morfologickou diagnostiku onemocnění ledvin, jater a srdce. Každý rok zde vyšetří asi 600 jaterních biopsií, stejný počet vzorků z transplantovaných ledvin a přibližně

tedy také endoskopické

Celkem laboratoří projde na ročně. K určení diagnózy se používají metody, které umějí rozlišit třeba i rozdílné typy poškození tkáně. „Jde o imunohistochemické metody, imunofluorescenci, metody molekulární patologie nebo mikroskopii. To vše dohromady dokáže jako puzzle sestavit se kterou pacient bojuje,“uvedla přednostka Pracoviště klinické a transplantační patologie IKEM Provádí o něco horší kvalitu. „I pro odborníky je to trochu říše stínů a čar. Na zamrazení musíte mít opravdu velké zkušenosti,“podotýká Honsová.

Každý rok projde rukama patologů v IKEM přes deset tisíc vzorků tkání ledvin, jater, srdeční aorty nebo slepého střeva. Zodpovědnost je obrovská, nikdo se nesmí splést.

„Tady každý diagnózu určuje sám a sám se pod ni podepíše. Nerozhoduje se o ní ve skupině na chodbě cestou z vizity,“upozorňuje Honsová. Dodává, že diagnóza musí být velmi konkrétní už jen proto, jak se za poslední roky medicína posunula. „Dřív se na rakovinu předepsaly steroidy nebo nic. Dnes máme širokou škálu léků,“říká.

Biopsie (odběr kousků tkáně, pozn. red.), a tedy patologie, se dnes využívá téměř ve všech lékařských oborech. Celý proces je velmi nákladný, ale pozná se z něj nejen aktuální diagnóza, ale i to, jestli bude pacient dobře reagovat na předepsanou léčbu. „Jen minimálně se dělají biopsie mozku, do kterého se s prominutím nepíchá. Problém je také retroperitoneum, což je oblast za břišní dutinou vzadu u páteře, která je špatně dostupná a vznikají tam některé typy nádorů,“vysvětluje lékařka. Říká, že nádory tam mají tolik místa, že se na ně dlouho nemusí vůbec přijít. Až ve chvíli, kdy začnou tlačit na okolní orgány,“uzavírá Honsová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.