... i dýhované pracovní desky na kuchyňské lince se dají při menším opotřebení po čase zbrousit dohladka?

MF DNES - - KŘÍŽOVKA -

SIRUP Z RÝMOVNÍKU

Nevlídné podzimní počasí s sebou přináší bohužel i různá nachlazení. Není třeba sahat hned po medikamentech. Někdy stačí přírodní zelená lékárna. Tentokrát bych doporučila sirup z rýmovníku.

Rýmovník je lidový název pro moud či molici a říká se mu také mexický eukalypt či kubánské oregano. Latinský název je Plectranthus argentatus a patří do čeledi hluchavkovitých. Jedná se o aromatickou bylinu, která je pěstovaná nejen pro svoji mátovo-meduňkovou vůni. Čaj pomáhá při nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, dokonce prý působí i proti parazitům ve střevech. Rýmovník je také přírodní repelent. Tato bylina je ideální do bytu, ale také na balkon. Dobře roste tam, kde je dostatek světla, snese i sluneční svit, ale s mírným zastíněním.

Rostlinu natrháme, přidáme na plátky nakrájený dobře omytý pomeranč a granátové jablko a zalijeme vařící vodou. Necháme macerovat 24 hodin. Potom scedíme, přidáme 1 kg cukru a zahříváme do zhoustnutí. Plníme do dobře uzavíratelných lahviček. Uchováváme v chladu.

JITKA KOTTOVÁ, E-MAIL

VLAŠSKÉ OŘECHY

Moc nás potěšil váš článek o vlašských ořeších, které má naše rodina moc ráda. Nelenily jsme a hned po přečtení jsme s dcerkou vyrazily na zahradu, abychom odhalily, které že ořešáky to vlastně máme. Koukaly jsme, porovnávaly, snažily jsme se ty naše prastaré stromy vpasovat do vašich charakteristik, ale stejně jsme na nic nepřišly, protože co se shodovalo v něčem, to se neshodovalo v jiném. Tak- že jsme to uzavřely s tím, že máme dva druhy - ,křapáky‘ a ,tvrďáky‘. Jedny jdou skvěle a snadno loupat, jsou veliké, ale výnosnost je menší, druhé jsou tvrdé, takřka nedobytné, ale zase je jich hodně a nevyloupané a dobře usušené vydrží uskladněné i několik let. Letos jsme ze tří stromů sklidily několik velkých beden, podělila se celá rodina, takže doba vánočního cukroví může nastat a jsme připraveny. I tak vám ale děkujeme za moc zajímavé čtení, jsme o kousek moudřejší (no a ta ořechová šifrovaná byla vlastně dost zábavná hra).

Posíláme foto našeho ořechového medovníku, přejeme

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.