Ivana Trumpová na ambasádu. Proč ne?

MF DNES - - FRONT PAGE - — Pavel Švec

Že by se Ivana Trumpová, zlínská rodačka a bývalá žena nově zvoleného prezidenta Spojených států, po dlouhých letech přestěhovala do Prahy a rovnou na post americké velvyslankyně – jak o to sama usiluje – není nereálné. Ačkoliv nemá s diplomacií žádné zkušenosti, američtí prezidenti do Česka zpravidla posílají své známé za odměnu. Jde tedy o politické rozhodnutí, nikoliv o kariérní diplomaty.

Vzhledem k tomu, že mají republikáni převahu v Kongresu – který jmenování ambasadorů posvěcuje – de facto stačí, aby s tím souhlasil exmanžel Trumpové, republikán Donald Trump. Ostatně i nynější americký velvyslanec v Česku, právník Andrew Schapiro, se do Prahy dostal za zásluhy. Je spolužákem dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy a svému příteli před lety pomáhal shánět peníze na kampaň.

Přestože se sedmašedestátiletá Čechoameričanka s miliardářem Trumpem rozvedla již před čtvrt stoletím, nezapomínejme, že s ním má tři děti a na něho pořád i určitý vliv. „Je to moje nejoblíbenější exmanželka,“říká o bývalé modelce potřetí ženatý Trump. Koneckonců i Trumpová před pár dny novinářům z deníku New York Post přiznala, že exmanželovi při letošní kampani radila. „Na mě dá. Třeba se ptal, co si o jeho vystoupeních myslím,“uvedla.

„Je možné, že demokraté, ale i někteří republikáni budou mít s exmanželkou prezidenta problém, ale nezapomínejme na to, že pro Washington je ambasador v Česku zanedbatelná věc. Je to drobnost, kterou v rámci nějakého politického obchodu klidně vymění, protože pro ně bude důležitější velvyslanec v Německu či ve Francii,“odhaduje případnou reakci Kongresu vedoucí katedry severoamerických studií FSV UK Kryštof Kozák.

Foto: Profimedia.cz

Směr Praha Ivana Trumpová při procházce na Páté avenue v New Yorku, která je symbolem bohatství města.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.