Pomník i soutěž připomínají básníka Seiferta

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Parková čtvrť. Tak pojmenovali projekt bytové zástavby na Nákladovém nádraží Žižkov jeho tvůrci. Na jednom z nejlukrativnějších pražských brownfieldů by už v roce 2019 mohla společnost Central Group začít stavět rezidenční čtvrť, která vyroste na severní části nevyužívaného nádraží. Její součástí má být i velký městský park. Pozemek o rozloze 128 tisíc metrů čtverečních koupil Central Group letos v létě od britského investora Discovery Group.

Plány původního vlastníka na zastavění severní části Nákladového nádraží Žižkov počítaly s tím, že na pozemcích vznikne velké administrativní a nákupní centrum s vysokými budovami. S tím ovšem nesouhlasili místní občané a ani radnice. Nákupní středisko by totiž Žižkov zahltilo hustou dopravou.

Projekt se Praze 3 líbí

Nová verze projektu, která se zaměřuje hlavně na byty, hrozící dopravní zátěž výrazně sníží. „Podle původních plánů mělo okolím nádraží projíždět denně okolo 7 500 automobilů. Bytovou výstavbou by mohla dopravní zátěž klesnout zhruba na polovinu,“konstatuje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). A bytové domy schvalují i architekti.

„To, že tam chce developer stavět byty, vítám. Je ale potřeba, aby byla zástavba citlivá k historické budově nádraží,“říká architekt Zdeněk Lukeš. Historická budova je totiž památkově chráněná a v budoucnu by mohla sloužit potřebám ministerstva kultury, které by v ní vytvořilo kulturní centrum.

Oproti plánům předchozího investora se výrazně snížila i výška jednotlivých domů. Většinou půjde o šestipodlažní domy, které doplní několik maximálně dvanáctipatrových dominant. Další výraznou budovou Jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert má od podzimu na Žižkově pomník. Socha zdobí prostor u tramvajové zastávky Lipanská, poblíž míst, kde nejslavnější český básník prožil své dětství. Artefakt v podobě stuhy mířící k nebi byl odhalen za přítomnosti hostů 36. světového kongresu básníků, který se v Praze konal na Seifertovu počest. Při příležitosti 115. výročí Seifertova narození vyhlásila třetí městská část celostátní literární soutěž nazvanou Seifertův Žižkov. Soutěž je určena pro žáky a studenty ve věku 10–16 let. „Doufáme, že objevíme nové talenty, mladé autory, kteří najdou zalíbení v kreativním psaní. Jaroslav Seifert je úzce spjatý s městskou částí. Věřím, že Seifertův Žižkov se stane tradiční literární akcí,“uvedla iniciátorka soutěže, radní pro školství a volný čas mládeže Jaroslava Suková. Autorská díla soutěžících, poezie či próza, musí být inspirována dílem Jaroslava Seiferta. Příspěvky mohou mladí autoři posílat do 20. 4. 2017 na seifertuvzizkov@praha3.cz. Odborná porota díla vyhodnotí 5. 5. 2017 a slavnostní vyhlášení vítězných děl, včetně vydání sborníku, proběhne v září 2017. Více informací najdete na adrese www.seifertuvzizkov.cz. (red) hodlá investor doplnit Basilejské náměstí, které těsně sousedí s areálem nádraží a kterému podle tvůrců projektu chybí dominantní stavba. Celkové investice na výstavbu nové čtvrti odhaduje Central Group na devět miliard korun.

Podobu novým domům, do kterých se vejde asi dva a půl tisíce bytů, dá autor projektu architekt Jakub Cigler, zapojit by se ale měli i další architekti.

„Chceme, aby tady vznikla různorodá městská čtvrť,“říká předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský. Proto bude developer stavět bytové domy do městských bloků, které mají připomínat klasickou zástavbu Vinohrad a Žižkova.

Veřejný prostor mezi domy má zaplnit například zeleň nebo promenáda s lavičkami. „Aby se ze čtvrti nestalo jen místo k přespávání, budou v přízemí domů restaurace, obchody a kavárny,“slibuje Kunovský. Projekt počítá také s velkým parkem podél Malešické ulice. Ten by měl plynule navazovat na park Židovské pece.

Již před časem se navíc Praha 3 s developerem dohodla, že v nové čtvrti vybuduje Central Group také mateřskou školu s šesti třídami, vlastní zahradou a vývařovnou. Nové byty totiž logicky zvýší poptávku po místech ve školkách. Projekt dopředu počítá i s případnou budoucí tramvajovou tratí, po které by mohly pokračovat tramvaje přijíždějící Olšanskou ulicí. Mluví se buď o možnosti, že by koleje procházely středem nádraží, nebo vedly kolem něj. Zatím tedy není jisté, která z variant tramvajové trati nakonec zvítězí.

„Od počátku to koncipujeme tak, že bude možné zvolit i variantu, kdy by tramvaje projížděly mezi našimi pozemky a nádražní budovou,“uvádí Kunovský. Výstavbu, která bude rozdělena do několika etap, chce Central Group zahájit v roce 2019. Jako první se začnou stavět domy v okolí Basilejského náměstí a Želivského ulice.

„Tam plánujeme menší metropolitní byty. Směrem k parku pak budou byty větší pro početnější rodiny,“dodává Kunovský.

Foto: MÚ Praha 3

Žižkov poroste Už v roce 2019 by mohla společnost Central Group začít stavět rezidenční čtvrť, která vyroste na severní části nevyužívaného Nákladového nádraží Žižkov. Její součástí má být i velký městský park. Vizualizace: Jakub Cigler Architekti

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.