Úředník skupuje strategické pozemky

MF DNES - - Z DOMOVA - Michal Šverdík redaktor MF DNES

Vedení prostějovského magistrátu začalo prověřovat, zda jeho vedoucí oddělení rozvoje a investičních záměrů Kamil Janeček neporušil povinnosti úředníka, když nakoupil strategické pozemky v okolí Prostějova.

Jeden z nich, který s manželkou koupil v roce 2010 od jedenaosmdesátiletého důchodce za 672 tisíc, prodal po změně územního plánu jako průmyslovou zónu městu a vydělal sedminásobek. Teď se ukazuje, že manželé mají i další pozemek, který zase leží přesně pod trasou plánovaného jižního obchvatu Prostějova. „Lze předpokládat, že stát bude právě tuto parcelu potřebovat a dobře ji zaplatí,“je přesvědčen Petr Ošťádal z Prostějova, který na celou věc upozornil.

Představitelům prostějovské radnice se nelíbí, že vysoce postavený úředník skupuje strategickou půdu v okolí města. Janeček totiž podle popisu práce „koordinuje a zajišťuje zpracování návrhů dlouhodobého rozvoje, pořizování a aktualizaci strategických dokumentů města“. To znamená, že má perfektní přehled o tom, kde se co bude stavět, kudy povedou hlavní dopravní tepny a jak se bude měnit například územní plán.

„Myslím, že to není příliš etické, protože to na něho vrhá spatné světlo. Věc teď prověřuje tajemník magistrátu,“uvedl náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

„Ty informace měl každý“

„K dnešnímu dni jsem v této věci zatím neučinil žádný závěr, neboť dosud nejsou shromážděny všechny potřebné podklady,“sdělil tajemník magistrátu Lubomír Baláš.

Janeček jakékoliv pochybení odmítá. Hájí se tím, že žádný zákon neporušil a že informace o změnách územního plánu byly veřejně dostupné všem. „Například jižní obchvat byl navíc nedávno vyřazen z dokumentu Zásady územního rozvoje kraje,“brání se Janeček. Podle opozice však jde o selhání rady města. „Její povinností je, aby úředníci, kteří disponují citlivými informacemi týkajícími se změn územního plánu, nebyli ve střetu zájmů,“tvrdí opoziční zastupitel Prostějova František Filouš.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.