Poslanci se ještě letos pokusí vrátit nadstandardy do českého zdravotnictví.

MF DNES - - Z DOMOVA - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Pacient se dnes ocitá v absurdní situaci, když si nesmí legálně ve veřejné nemocnici připlatit za lepší kyčelní kloub, čočku či sádru. Nemocnice tak vymýšlejí způsoby, jak vyhovět pacientovi jinak.

O tom, že si nemocnice počínají častokrát velmi kreativně, vědí i politici. Například při výměně zmiňovaného kyčelního kloubu.

„Pojišťovna dnes zaplatí náhradní kyčelní kloub i samotnou operaci. Pokud chce pacient kyčelní kloub dražší třeba jen o dva tisíce, musí si zaplatit i operaci – ta může stát až 15 tisíc korun,“uvádí místopředseda zdravotního výboru a poslanec David Kasal (ANO).

Pravicoví poslanci proto loni navrhli, aby si pacient tento rozdíl uhradil ze svého, tedy v uvedeném případě by pacient doplatil dva tisíce korun. Poslanci ČSSD a KSČM se však postavili proti a návrh na nadstandardy zamítli. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) následně slíbil, že se bude otázkou nadstandardů zabývat.

„Bohužel zatím ministr žádný návrh nepředložil,“říká poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). A nejspíš ani žádný podobný návrh nepředloží: „Současná levicová vláda toho ani není schopna,“konstatuje například Jiří Skalický (TOP 09), podle kterého chybějící nadstandardy vedou k šedé ekonomice ve zdravotnictví.

Nikdo neví, co přesně dostane

O praktikách, kdy nemocnice ve snaze vyhovět pacientům obcházejí zákon, slyšel i předseda poslaneckého zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). „Nejvíce mne na tom mrzí to, že celý systém sponzorování je v podstatě netransparentní. Pacient nemá smluvní jistotu, že za svůj dar dostane to, co požaduje. Celé je to špatně,“říká Vyzula.

Poslanci se chystají otevřít otázku nadstandardů ještě letos, až se bude projednávat novela zákona o zdravotním pojištění. „Společně s právníky připravuji vlastní iniciativu a chtěl bych s tím přijít do Sněmovny co nejdříve,“uvádí Vyzula. Jestli ministerstvo zdravotnictví

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.